Morawiecki mówił o pandemii, ale o Polskim Ładzie nie zapomniał. Będą "szybkie korekty"

Nie przymykamy oczu na potknięcia w Polskim Ładzie; zażądałem od Ministerstwa Finansów szybkiego wprowadzenia różnych korekt - powiedział w piątek na konferencji premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

Jak mówił premier na konferencji prasowej, nakazał Ministerstwu Finansów prace "w trybie natychmiastowym i od początku roku te prace się toczą". Wskazał, że już wyrównano np. wynagrodzenia dla mundurówek czy nauczycieli i "to są zmiany, które wprowadzamy".

"Zażądałem od Ministerstwa Finansów różnych korekt, które będą z korzyścią dla podatnika - oświadczył szef rządu. Podkreślał, że fundamentalną zmianą wprowadzaną przez Polski Ład jest kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł. 

Ulga dla klasy średniej dla emerytów i rencistów

- Rozciągamy ulgę dla klasy średniej na wszystkich emerytów i rencistów. Emeryci uzyskujący świadczenia do 12,8 tys. zł nic nie stracą. Podobnie będzie ze zleceniobiorcami, ale także na przykład z nauczycielami akademickimi, którzy mają wysokie koszty uzyskania przychodu – do pensji 12,8 tys. zł nie będzie straty. Każdy, kto tyle zarabia zyska lub nie straci – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.

Zapowiedział także zmianę w zasadach rozliczania ulgi dla rodziców samotnie wychowujących dzieci.- Rodzice tacy dostaną pełen zwrot ulgi, czyli 1,5 tys. zł, bez względu na to, ile podatku zapłacili – powiedział Morawiecki.

Dodał także, że będą nowe rozwiązania dla organizacji pożytku publicznego, które uzyskują wpływy z 1 proc. podatku, przekazywanego przez podatników przy rozliczeniu rocznym. - Zasada będzie prosta – jeśli ich wpływy z 1 proc. będą niższe niż w roku 2021, to Skarb Państwa ten ubytek uzupełnić – powiedział premier.

Rozliczenie jak w zeszłym roku

Premier poinformował, że jeśli ktoś na koniec tego roku zauważy, że zarabiając do 12 800 zł brutto miesięcznie zarobi - w związku z Polskim Ładem - mniej niż to było w 2021 roku, to wówczas będzie mógł liczyć na rekompensatę.

- Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, czy w tym nowym systemie otrzyma wyższe wynagrodzenie, bądź takie same, zarabiając do 12 800 zł i na koniec tego roku zauważy jakąkolwiek różnicę, to zezwolimy, wprowadzimy zasadę możliwości rozliczenia według dochodów osiąganych w 2021 r., czyli porównanie 2021 r. i 2022 r. Jeżeli się okaże, że 2022 r. w jakikolwiek sposób o jedną złotówkę pogorszył status podatkowy kogokolwiek w Polsce, jakiejkolwiek osoby, to będzie można otrzymać ten zwrot - powiedział na konferencji szef rządu.

Według Morawieckiego "lepszej gwarancji chyba nie można dać, że wszyscy Polacy bez wyjątku, wszyscy Polacy, których łączne wynagrodzenie sięga do 12 800 zyskają, bądź nie stracą ani złotówki na Polskim Ładzie".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM