Zaliczka na podatek dochodowy w 2022 roku. Zmiany w ustawie o PIT
Zaliczka na podatek dochodowy - czym jest?
W Polsce osoby opodatkowanego na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, są zobowiązane do wpłacania w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy (PIT). Zaliczkę uiszcza się w odpowiednim organie podatkowym.
Termin opłacania zaliczek na podatek dochodowy
Z opłacenia zaliczki na podatek dochodowy (PIT) można wywiązać się z w terminie miesięcznym lub kwartalnym (po spełnieniu określonych wymogów). Niektórym podatnikom przysługuje możliwość wpłacania tzw. zaliczek uproszczonych.
- Zaliczki miesięczne - opłaca się je do 20. dnia następnego miesiąca, np. zaliczka za grudzień opłacana jest do 20 stycznia następnego roku;
- Zaliczki kwartalne - opłaca się je do 20. dnia następnego miesiąca po zakończeniu kwartału, np. za ostatni kwartał roku płaci się do 20 stycznia roku następnego.
Kwartały w prawie podatkowym są stałe i dzielą się na następujące segmenty:
- I kwartał (styczeń, luty, marzec) - zaliczka opłacana do 20 kwietnia;
- II kwartał (kwiecień, maj, czerwiec) - zaliczka opłacana do 20 lipca;
- III kwartał (lipiec, sierpień, wrzesień) - zaliczka opłacana do 20 października;
- IV kwartał (październik, listopad, grudzień) 0 zaliczka opłacana do 20 stycznia roku następnego.
Zaliczki uproszczone. Kto może skorzystać?
Zaliczki uproszczone na podatek dochodowy to metoda, z której można skorzystać wyłącznie poprzez opłacanie zaliczki miesięcznej. Jednak nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość. Kto może skorzystać z uproszczonej zaliczki? Są to osoby, które:
- rozpoczęły działalność gospodarczą w danym lub poprzednim roku podatkowym;
- otworzyły działalność gospodarczą dwa lata temu, ale w poprzednim roku wykazały w zeznaniu rocznym stratę podatkową albo dochód mniejszy lub równy kwocie 8 000 zł;
- otworzyły działalność gospodarczą trzy lata albo więcej lat temu, jednak w zeznaniach rocznych za ostatnie dwa lata wykazały stratę albo dochód mniejszy lub równy kwocie 8 000 zł.
Zaliczki uproszczone ustalane są na innych zasadach niż standardowe miesięczne lub kwartalne. Ich wysokość zależy od wysokości dochodu w roku poprzednim albo jeszcze wcześniejszym. Kwota jest stała przez cały rok i stanowi 1/12 podatku wyliczonego od dochodu wskazanego w złożonym zeznaniu rocznym. Jednocześnie przedsiębiorca ma prawo odliczyć obniżoną stawkę zdrowotną od zaliczki uproszczonej, ale nie ma prawa odliczać od dochodu składek na ubezpieczenia społeczne.
Zaliczka na podatek dochodowy w 2022 roku
Od 8 stycznia 2022 roku obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów, a wraz z nim nowe zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy. W dniu 20 stycznia 2022 roku Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe dla płatników podatku PIT, dotyczące przedłużenia terminów poboru zaliczek na podatek dochodowy. Minister Finansów odpowiada w nich na najczęściej zadawane pytania dotyczące rozporządzenia z 7 stycznia 2022 roku.
Pojawiają się tam m.in. takie informacje jak to, że płatnik powinien obliczyć zaliczki na podatek dochodowy na podstawie dwóch metod:
- obowiązującej do końca 2021 roku (starej);
- obowiązującej od początku 2022 roku (nowej, wprowadzonej wraz z Polskim Ładem).
Po obliczeniu zaliczki na dwa sposoby należy je porównać. Jeśli zaliczka obliczona na podstawie nowych przepisów przewyższa zaliczkę obliczoną na starych zasadach, to powstaje nadwyżka, która podlega odroczeniu w czasie. Wówczas płatnik pobiera od podatnika zaliczkę niższą, czyli obliczoną na zasadach z 2021 roku (starych).
Jednocześnie część podatników może zrezygnować z płacenia niższych zaliczek w trakcie roku i złożyć płatnikowi wniosek o nieprzedłużanie terminów poboru zaliczek. Rezygnację mogą złożyć ci podatnicy, którym płatnik przy poborze zaliczek na podatek nie stosuje 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, czyli np. zleceniobiorcy i osoby na kilku etatach, uzyskujące przychody od kilku pracodawców, a także pracownicy, którzy nie złożyli pracodawcy bądź wycofali oświadczenie PIT-2.
Rezygnacja musi mieć postać wniosku złożonego na piśmie płatnikowi o nieprzedłużanie terminów poboru zaliczek na podatek. Pełna treść objaśnień dostępna jest na rządowej stronie internetowej.
DOSTĘP PREMIUM
- "W garze zawrzało ponad poziom". Polska u progu buntów w więzieniach? Ekspert: Napięcie stale rośnie
- Oświadczenie Redakcji TOK FM w sprawie komunikatu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Kowal tłumaczy, po co Zełenskiemu pociski dalekiego zasięgu. "To bardzo prosta rzecz"
- Ksiądz skazany za antysemickie kazanie. Pierwszy taki wyrok w sprawie katolickiego duchownego
- Irański reżim boi się tańca. "Jest przez fundamentalistów islamskich uważany za grzeszną aktywność"
- Polki najczęściej chorują na raka piersi. A jedynie 30 proc. wykonuje mammografię
- Cały obszar Tatr zamknięty dla ruchu turystycznego
- Duży pożar w Rosji. Płonął magazyn ropy naftowej w pobliżu granicy z Ukrainą
- Wznowiona akcja ratownicza w kopalni Pniówek. Jej celem jest dotarcie do siedmiu zaginionych górników