Glapiński nie ma dobrych wiadomości dla kredytobiorców. Stopy procentowe będą rosły

Adam Glapiński zapowiedział, że trzeba oczekiwać kolejnych podwyżek stóp procentowych. - W pewnym momencie, mam nadzieję, że pod koniec 2023 r., kredytobiorcy usłyszą, że stopy procentowe idą w dół - ocenił prezes Narodowego Banku Polskiego.

- Obciążenie gospodarstw domowych ratami kredytu jest wysokie i rośnie, ale obciążenie gospodarstw domowych w ostatnich latach były wyjątkowo niskie – stwierdził Adam Glapiński podczas tradycyjnej konferencji prasowej, po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Szef NBP oświadczył, że RPP będzie podnosić stopy procentowe do momentu, aż osiągnie pewność, że inflacja trwale się obniży. - Natomiast w przyszłości, nie tak odległej, nadejdzie czas obniżania stóp procentowych, ale na razie priorytetem jest obniżanie inflacji - wyjaśnił. Glapiński zwrócił uwagę, że osoby, które wzięły kredyt na kilkadziesiąt czy kilkanaście lat, muszą pamiętać o tym, że stopy procentowe - teraz podnoszone - będą obniżane, gdy inflacja będzie się zmniejszać. - Naszym celem jest średni okres, czyli mniej więcej dwa lata. Staramy się zredukować inflację do poziomu wyznaczonego przez nasze założenia - stwierdził.

- Chcemy, by podnoszenie stóp i walka z inflacją odbywały się przy utrzymaniu wysokiego tempa wzrostu gospodarczego i przy tak niskim bezrobociu, jak obecnie. Nie chcemy przedobrzyć, tzn. wtrącić gospodarkę w zły stan i spowodować bezrobocie - podkreślił Glapiński.

- Kiedy przestaniemy podnosić stopy? Ja tego nie wiem. Jak zacznie inflacja się zatrzymywać, powiedziałbym - jak się zatrzyma, także to jeszcze potrwa. Niemniej proszę pamiętać, że już długo podnosimy. Jakbym miał dzisiaj strzelać, przypuszczam, że sytuacja będzie normalizować się w przyszłym roku, jak nie będzie nowego ciosu - ocenił prezes NBP.

Inflacja. Prezes NBP wskazuje, kiedy czeka nas szczyt

Adam Glapiński uważa, że szczyt inflacji w Polsce będzie miał miejsce czerwcu-lipcu. - Jeśli nie zmienią się inne okoliczności - podkreślił. - Jaka będzie inflacja w przyszłym roku, zależy od tego, czy będzie nadal działać tarcza antyinflacyjna i w jakim zakresie. Jeśli nie będzie tarczy, to oczywiście inflacja pójdzie w górę, jeśli będzie tarcza, to nie - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w czwartek wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 4,5 proc. do 5,25 proc. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku 2021 roku. Od tego czasu RPP podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc., a w kwietniu 1 pkt proc.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM