Kiedy Polacy przestaną spłacać kredyty? BIK wskazuje bliski termin [PROGNOZA]

Nastały ciężkie czasy dla spłacających kredyty. Szczególnie, jeśli brali je w okresie niskich stóp procentowych. Inflacja rośnie, stopy też, a to powoduje wzrost miesięcznych rat. Dla niektórych raty są tak dużym obciążeniem, że wkrótce mogą nie być w stanie ich płacić. Biuro Informacji Kredytowej przewiduje, że może to stać się już w październiku. I wakacje kredytowe niewiele pomogą.

Kiedy wzrosną raty kredytów? WIBOR odracza problem o 3 lub 6 miesięcy

Pomimo inflacji i ośmiokrotnie podnoszonych stóp kredytowych, nie wszyscy kredytobiorcy w pełni odczuli ich negatywne skutki. Ma to związek z działaniem wskaźnika WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) oznaczającym wysokość oprocentowania pożyczek na krajowym rynku międzybankowym.

Wzrost stóp procentowych, ogłaszanych przez Radę Polityki Pieniężnej, nie od razu przekłada się na wzrost raty kredytu. Wysokość raty jest bowiem aktualizowana w cyklu trzymiesięcznym (WIBOR 3M) lub co 6 miesięcy (WIBOR 6M).

W kwietniu 2022 trzymiesięczna stopa WIBOR przekroczyła 5 proc. Analitycy wskazywali, że jest to poziom graniczny, przy którym mogą pojawić się pierwsze problemy ze spłatą kredytów. Skutki wzrostu do 5 proc. (WIBOR 3M) kredytobiorcy w pełni odczują dopiero w lipcu lub sierpniu. Z kolei WIBOR 6M, który w kwietniu przekroczył 5 proc, doprowadzi do podwyżek rat w październiki lub listopadzie 2022.

Raty kredytów hipotecznych rosną. Kogo nie będzie stać na spłatę

Biuro Informacji Kredytowej prognozuje, które grupy kredytobiorców mogą mieć największy problem ze spłatą rat, jeśli stopy procentowe nadal będą rosły. Są to:

  • Kredytobiorcy, którzy mają do spłacenia ponad 200 tys. zł kapitału,
  • Osoby, które wykorzystały swój limit zadłużenia,
  • Osoby, które mają 10 lub więcej zobowiązań,
  • Osoby, które dostały kredyt, choć miały niską wiarygodność kredytową.

Wzrost rat kredytów, nastąpił w tym roku już kilkakrotnie i wszystko wskazuje na to, że jeszcze się nie zatrzyma. To problem dla większości kredytobiorców, którzy zaciągali zobowiązanie w czasie rekordowo niskich stóp procentowych. Ta grupa obecnie przeżywa największy szok związany z inflacją, decyzjami Rady Polityki Pieniężnej i rosnącymi ratami.

Waldemar Rogowski, główny analityk BIK twierdzi, że pierwsze sygnały pokazujące rosnącą grupę kredytobiorców, którzy nie są w stanie spłacać zadłużenia pojawią się w październiku lub listopadzie 2022.

Wakacje kredytowe. Czy będą pomocą w spłacie rat

Kredytobiorcy z nadzieją czekają na zapowiadaną przez rząd pomoc dla spłacających raty w postaci wakacji kredytowych.

Jednak już wiadomo, że to wsparcie nie obejmie wszystkich. Pierwotne zapewnienia rządzących, że z wakacji będzie mógł skorzystać każdy, spotkały się z protestem ze strony banków. Politycy i eksperci finansowi ostrzegali, że pomoc kierowana także do tych, którzy takiego wsparcia nie potrzebują, tylko zwiększy ilość pieniędzy na rynku i napompuje inflację.

Co prawda prace nad rządowym projektem ustawy o pomocy kredytobiorcom nadal trwają, ale prawdopodobnie ich zasięg będzie ograniczony. Nie każdy więc będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych. Jak twierdzi Biuro Informacji Kredytowej nawet po wejściu przepisów w życie może się okazać, że zawieszenie spłaty kredytu nie wszystkim pomoże.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM