Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Nie ma zaskoczenia, jest kontynuacja kursu
Główna stopa procentowa NBP - stopa referencyjna - wynosi 6,75 proc. (przed rozpoczęciem cyklu podwyżek wynosiła 0,1 proc.). Stopa lombardowa wynosi 7,25 proc., stopa depozytowa – 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli wynosi 6,8 proc., a stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc. RPP po raz pierwszy - po długim cyklu podwyżek - w październiku zdecydowała, że stopy procentowe pozostaną bez zmian.
Ekonomiści jeszcze przed ogłoszeniem środowej decyzji prognozowali, że po grudniowym posiedzeniu stopy pozostaną na obecnym poziomie. Jak ocenił w TOK FM główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej Piotr Soroczyński, pierwszym powodem jest to, że "inflacja nie zaskoczyła nas kolejnym wzrostem, a wręcz odwrotnie". - Więc nie jest to czynnik, który skłaniałby RPP do szybkiego działania. Po drugie, w praktyce działań władz monetarnych grudzień i styczeń to miesiące, gdy nie robi się dużych zmian, jeżeli nie ma gwałtownej potrzeby. Takie przypadki są bardzo rzadkie - tłumaczył gość "Magazynu EKG".
Na pozostawienie stóp na dotychczasowym poziomie wskazywał też - w rozmowie z PAP - Piotr Bielski, główny ekonomista Santander Bank Polska. - Jeszcze do niedawna warunki rynkowe były trudne, więc banki centralne, które próbowały ogłosić zakończenie cyklu podwyżek, np. czeski czy węgierski stawały potem w obliczu nerwowej reakcji rynków finansowych. Więc w takiej sytuacji RPP wolała informować o przerwie w cyklu podwyżek niż o zakończeniu tego cyklu. Nie zdziwię się, jeśli prezes Glapiński na konferencji będzie śmielej mówił o zakończeniu cyklu - mówił.
Długa seria podwyżek
Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych w październiku 2021 r. Łącznie podwyżek stóp procentowych było 11, ostatnia miała miejsce we wrześniu br. Rada w październiku br. - później również w listopadzie - zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. W rezultacie główna stopa procentowa NBP, referencyjna, wzrosła z 0,1 proc. do 6,75 proc. obecnie.
Posłuchaj podcastu!
DOSTĘP PREMIUM
- Ojciec walczy na wojnie, matka pilnuje resztek dobytku. Ukraińscy nastolatkowie w Polsce. "Te dzieciaki nie mają nic"
- Polacy rezygnują z wyjazdu na ferie, a w Zakopanem właściciele hoteli zaniżają ceny. "Absolutne kuriozum"
- "PiS siedzi i zmienia paczki popcornu". Wiceszef Polski 2050 o kłótniach na opozycji i kulisach feralnego głosowania
- "Centrum Gnębienia Pracownic". Czy najstarsza fundacja feministyczna przetrwa? "Nowakowska wytoczy działa"
- "Król jest nagi"? Najbogatszy azjatycki miliarder musi się tłumaczyć. "W Indiach to bohater"
- Ukraina. Kyryło Budanow ma zostać nowym ministrem obrony
- Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Jest wielu zabitych i rannych
- "Ruscy owinęli dziecku głowę streczem i je udusili". Polak opowiada o walce i pomocy Ukrainie
- Kto bardziej odczuwa ból: kobiety czy mężczyźni? Badania i obserwacje kliniczne rozwiewają wątpliwości
- Trudny weekend w Tatrach. Szlaki zamknięte, na drogę do Morskiego Oka zeszła "potężna lawina"