Superksiężyc i Perseidy już od dziś. To tu będzie je widać najlepiej

Miłośnicy gwiazd powinni już się przygotowywać do spektaklu. Dziś w nocy superpełnia Księżyca, a w weekend kulminacja spadających gwiazd. Ma szczęście ten, kto będzie patrzył w niebo z dala od świateł wielkich miast. Jednak wszyscy oglądanie Perseidów będą mieli utrudnione. Przeszkodzi w tym... Superksiężyc.

Wyjątkowa pełnia Księżyca. Spektakl już dziś w nocy z 11 na 12 sierpnia

Pełnia Księżyca nie jest rzadkością. Zdarza się dokładnie co 29,5 dnia. Jednak tylko w określonych okolicznościach, gdy Księżyc krążąc wokół Ziemi na eliptycznej orbicie, zbliży się do naszej planety, podziwiamy wyjątkowe zjawisko.

Tarcza srebrnego globu jest wtedy większa i jaśniejsza niż podczas wszystkich pozostałych pełni. Ten stan nazywany jest superpełnią Księżyca.

Najbliższa superpełnia będzie miała miejsce już dziś w nocy. Kulminacja nastąpi o godzinie 3:36 w nocy z czwartku na piątek. Jednak, jak podaje NASA, Księżyc w pełni będzie można podziwiać do soboty 13 sierpnia 2022.

Spadające gwiazdy 2022. Wielka kulminacja już 13 sierpnia

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, widoczny z Ziemi co rok, pomiędzy 17 lipca, a 24 sierpnia.

Według Międzynarodowej Organizacji Meteorów sierpniowe deszcze meteorów są najpiękniejsze w roku. To jedne z najliczniejszych rojów, z około 50 do 100 meteorytami, widzianymi w każdej godzinie obserwacji.

Jak informuje NASA, Perseidy osiągną szczyt w późną piątkową noc i sobotni poranek z 12 na 13 sierpnia.

Podniebny konflikt: superpełnia i spadające gwiazdy 2022. Miejsce oglądania ma znaczenie

Tegoroczna sierpniowa superpełnia i rój Perseidów pojawią się na niebie w niemal dokładnie w tym samym czasie. Efekt niestety nie skumuluje wrażeń, tylko przeciwnie — osłabi je. To dlatego, że bardzo jasno świecący księżyc rozjaśni niebo, przez co spadające gwiazdy będą widoczne mniej wyraźnie.

Mimo to warto spojrzeć w nocy w niebo, pamiętając, że najlepiej do robić z dala od świateł. Najlepszymi miejscami są góry i tereny niezabudowane - im dalej od miast, tym lepiej.

"Perseidy najlepiej oglądać na półkuli północnej w godzinach przed świtem, chociaż czasami można zobaczyć meteory z tego deszczu już o 22:00" - radzi Międzynarodowa Organizacja Meteorów

DOSTĘP PREMIUM