Tu stanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Wojewoda pomorski wydał decyzję

Pierwsza w Polsce Elektrownia Jądrowa o mocy elektrycznej do 3750 MWe powstanie na obszarze gminy Choczewo. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję o wskazaniu lokalizacji inwestycji, o czym poinformował urząd wojewody.
Zobacz wideo

Komunikat o wydaniu decyzji pojawił się na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Jak podano w oświadczeniu, wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję o wskazaniu lokalizacji inwestycji - budowy obiektu energetyki jądrowej.

"Pierwsza w Polsce Elektrownia Jądrowa, o mocy elektrycznej do 3750 MWe, ma powstać na obszarze gminy Choczewo" - czytamy w komunikacie. Cytowany w nim wojewoda Drelich zapewnia, że elektrownia "wpłynie na stabilność zasilania, będzie równoważyć prognozowany wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i zapewni suwerenność energetyczną". - To inwestycja w przyszłość, harmonijny rozwój i co najważniejsze bezpieczeństwo - twierdzi.

Przypomnijmy, w lipcu inwestycja otrzymała decyzję zasadniczą od Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W sierpniu natomiast spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) złożyła do wojewody pomorskiego wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej. Decyzja ta zapewnia spółce PEJ prawo do terenu niezbędnego dla budowy inwestycji zarówno na lądzie, jak i na morzu. Określa również nieruchomości, które zostaną objęte inwestycją, a także precyzuje warunki realizacji inwestycji, w tym techniczne, środowiskowo-konserwatorskie, przeciwpożarowe.

Dwie elektrownie

W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej planowane jest wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych - elektrownia na Pomorzu jest pierwszą z nich. Za realizację inwestycji odpowiada PEJ - spółka celowa utworzona do koordynacji procesu budowy. 

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej miałaby się rozpocząć w 2026 roku. Z kolei w 2033 roku ma zostać uruchomiony jej pierwszy blok.

Będzie wsparcie dla samorządów?

Jak pisaliśmy na naszym portalu, w maju tego roku 26 pomorskich samorządów przekazało premierowi memorandum, dotyczące stworzenia rządowego programu dla powiatu lęborskiego, wejherowskiego i puckiego - w związku z planowaną inwestycją. Samorządy wezwały Mateusza Morawieckiego do pilnego rozpoczęcia dialogu na temat przygotowania procesu inwestycyjnego związanego z budową elektrowni.

- To działanie przyniosło efekty. W lipcu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocniczka rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, ogłosiła plan uruchomienia programu wsparcia samorządów w związku z realizacją na Pomorzu strategicznych inwestycji energetycznych - informuje Mieczysław Struk.

TOK FM PREMIUM