Tu finał WOŚP stanął pod znakiem zapytania. "Nie ma obowiązku". Mieszkańcy reagują
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy działa w Polsce już od 1993 roku. Od kilkunastu lat w wydarzenie angażują się także mieszkańcy miasta Bolimów w Łódzkiem.
33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 26 stycznia 2025 roku. Środki zebrane przez wolontariuszy zostaną przeznaczone na rzecz onkologii i hematologii dziecięcej. Nie wiadomo jednak, czy puszki na datki trafią do Bolimowa, ponieważ nowa burmistrzyni miasta Marzena Słojewska dotąd nie zajęła żadnego oficjalnego stanowiska w tej sprawie.
"Sprawa WOŚP nie jest aktualnym problemem gminy". Mieszkańcy napisali petycję
Dziennik Łódzki przytoczył treść datowanej na 10 października odpowiedzi Słojewskiej na pisemne zapytanie radnego Mateusza Królika w sprawie WOŚP. Jak przekazała burmistrzyni, 'nie ma obowiązku prawnego, aby tworzyć gminne sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nie było także z jej strony żadnych wytycznych w tej sprawie'.
"Nie podjęłam jeszcze żadnej decyzji. (…) Zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, Radni mogą kierować (za pośrednictwem Przewodniczącego Rady) do Burmistrza interpelacje i zapytania. Zapytania składa się w sprawach aktualnych problemów gminy, a także w celu uzyskania informacji o konkretnym stanie faktycznym. Sprawa organizacji sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie jest aktualnym problemem gminy. (…) Nie jest to również informacja o konkretnym stanie faktycznym dotyczącym aktualnych problemów gminy."
Mieszkańcy nie wyobrażają sobie jednak, by sztabu WOŚP miało zabraknąć w ich mieście. W Urzędzie Miasta i Gminy Bolimów złożono petycję z blisko 700 podpisami, które zebrano w ciągu tygodnia.
"My niżej podpisani mieszkańcy Miasta i Gminy Bolimów, przywołując nasze niezbywalne prawa gwarantowane art. 30 oraz art. 4 punkt 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, wobec braku wiążących decyzji i deklaracji ze strony organów wykonawczych Miasta i Gminy Bolimów będących poprzez M-GOK dotychczasowym organizatorem Finału WOŚP w Bolimowie postanowiliśmy przejąć bezpośrednio w trybie artykułu 4 punkt 2 Konstytucji RP organizację sztabu WOŚP w naszym mieście. Uważamy, że dotychczasowe Finały WOŚP w znakomity sposób jednoczyły naszą lokalną społeczność i jednocześnie motywowały dzieci i młodzież do udziału w tej szczytnej charytatywnej akcji" - brzmi początek petycji cytowana przez Dziennik Łódzki.
33 finał WOŚP w Bolimowie "z pomocą pani burmistrz lub bez niej"
Jak wskazał w rozmowie z portalem koordynator i jeden z inicjatorów powstania petycji Paweł Aftewicz, z tego, że kolejny finał WOŚP może się nie odbyć, zdawano sobie sprawę już od kwietniowych wyborów samorządowych.
- Uznaliśmy, że jako mieszkańcy nie możemy dłużej czekać na decyzję pani burmistrz i sami zabraliśmy się za organizację oraz rejestrację sztabu. W petycji, którą wystosowaliśmy do pani burmistrz i którą podpisało w ciągu tygodnia prawie 700 osób, nie prosimy o zorganizowanie tej ważnej dla mieszkańców Bolimowa i okolic imprezy, ale o to, aby przede wszystkim udostępniła nam salę M-GOK-u i zezwoliła na wyjazd samochodów strażackich z wolontariuszami - powiedział. Jak dodał, 33. finał WOŚP odbędzie się w Bolimowie "z pomocą pani burmistrz lub bez niej".
Posłuchaj:
To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>