Święto demokracji zagrożone. "Świat wyborów" o kulisach kampanii wyborczych. Podcast TOK FM i Outriders
"Świat wyborów" to podcast, która odsłania kulisy kampanii wyborczych na całym świecie i pokazuje manipulacje, kłamstwa i techniki - tak, by się przed nimi bronić. Wśród tematów: kampania Erdogana, wybory w Brazylii 2022 czy pojedynek Bush vs. Gore.
Podcast prowadzą Anna i Jakub Górniccy, założyciele Outriders, kolektywu reporterskiego opowiadającego o świecie za pomocą multimedialnych i interaktywnych projektów wyróżnianych przez kapituły takich nagród jak European Press Prize, One Media Award czy Grand Press. Tworzyli reportaże m.in. z Ukrainy, Turcji, Sri Lanki, Kenii czy Amazonii. Pasjonaci świata, mediów i technologii. Laureaci Paszportu Polityki w kategorii Kultura Cyfrowa.
"Świat wyborów" - Czechy
W Polsce wyborcy stawiają krzyżyk, w Czechach - kreślą na karcie do głosowania kółka, i to aż cztery. To może symbolizować, jak mocno różni się nie tylko samo głosowanie, ale przede wszystkim - czeska scena polityczna od polskiej, mimo że nasze kraje sąsiadują ze sobą a w najnowszej historii (komunizm, postkomunizm, pandemia, "pieniądze z UE"), więcej było chyba podobieństw niż różnic.
Jak wygląda zatem czeska polityka teraz, a przede wszystkim: jak wyglądały i co przyniosły wybory 2021 roku oraz co się zmieniło? O bardzo ciekawej czeskiej scenie politycznej, mocnych tamtejszych publicznych mediach i silnie powiązanych politycznie mediach prywatnych, a także o zupełnie innym niż w Polsce systemie głosowania (mimo - podobnie jak w Polsce - proporcjonalnej ordynacji wyborczej) opowiada nam polski i czeski dziennikarz radia TOK FM, Jakub Medek.
"Świat wyborów" - jak słuchać?
Podcast "Świat wyborów" dostępny jest w TOK FM Premium - w aplikacji TOK FM i na tokfm.pl. Mogą go słuchać również patroni Kolektywu Outriders. Premiery kolejnych odcinków w środy. Za montaż i postprodukcję odpowiada Bartosz Dąbrowski.