Nowa telewizja naziemna - sprawdź sprzęt. Możesz dostać dofinansowanie do dekodera lub telewizora
Kiedy nowa telewizja naziemna? Te województwa wkrótce przejdą zmianę systemu
Jesteśmy na półmetku zmian sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Transformacja, przez którą przechodzi polska telewizja cyfrowa, polega na zamianie dotychczasowego systemu nadawania z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC. Korzyści są dwie:
- zostanie uwolniona częstotliwość z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej,
- nowa telewizja naziemna zapewni widzom mającym telewizor lub dekoder dvb t2, większą ofertę programową oraz lepszą jakość obrazu i dźwięku.
Przed nami ostatnie 2 etapy zmiany sposobu nadawania. Odbędą się w podanych niżej terminach i na wymienionych obszarach:
- Etap 3. – od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;
- Etap 4. – od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę), okolice Zalewu Wiślanego.
Jak sprawdzić telewizor czy jest dobry? To nie jest trudne
Nowe modele telewizora powinny być przystosowane do odbioru w systemie nadawania DVB-T2. Jednak te starsze mogą wymagać wymiany. Można też zakupić sam dekoder do telewizora.
Są 2 sposoby żeby sprawdzić czy telewizor wymaga wymiany:
- wchodząc na kanał 28. Telewizja emituje tam planszę testową wraz z komunikatem głosowym. Jeśli plansza lub głos nie są prawidłowe oznacza to, że telewizor nie ma odpowiedniego tunera i nie współpracuje z systemem DVB-T2,
- sprawdzając w instrukcji telewizora (można ją znaleźć także w Internecie) czy posiadany sprzęt obsługuje system DVB-T2.
Internauci dzielą się też poradami, że na stronie telewizjanaziemna.pl. można sprawdzić, korzystając z wyszukiwarki, czy model posiadanego telewizora jest prawidłowy na potrzeby nowego systemu nadawania.
Dopłata do telewizora lub dekodera. Kwoty i wnioski o dofinansowanie
Jeśli telewizor nie współpracuje z nowym systemem, można ubiegać się o dofinansowanie do dekodera lub telewizora. Dofinansowanie to wypłacane jest na każde gospodarstwo domowe tylko raz i nie jest uzależnione od dochodu:
- dopłata do telewizora wynosi 250 zł,
- dopłata do dekodera wynosi 100 zł.
Wniosek o dofinansowanie zakupu telewizora lub dekodera można złożyć na platformie gov.pl lub bezpośrednio w wybranych placówkach pocztowych, których listę można sprawdzić na tej samej platformie.
Po złożeniu wniosku otrzymuje się kod dofinansowania. Na poczcie odbiera się go w formie wydruku. W przypadku złożenia wniosku online, kod przychodzi na adres mailowy. Przydzielony kod można zrealizować w jednym z 2600 internetowych lub stacjonarnych punktów sprzedaży.
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
"Bujaj się Andrzej, robimy swoje". "Przetłumaczył" komentarz Kaczyńskiego na "paradę absurdu" Dudy
-
Chińczycy strącili najbogatszego człowieka świata. To zły prognostyk dla gospodarki
-
Ludzie uciekają, a oni strzelają z armat. Ekspert o "chorej logice" Rosji
-
Francja. Atak nożownika. Sześć osób rannych, w tym czworo dzieci. "To tchórzostwo"
- Iga Świątek wygrała z Beatriz Haddad Maią. Polka w finale French Open
- Ujarzmić kobiece lęki. Czego i z jakiego powodu się boimy?
- "Kanibalizować" partie opozycyjne, czy nie? Symetryści bez ogródek o marszu 4 czerwca
- Abp Marek Jędraszewski w Boże Ciało nie zapomniał o polityce. Było o aborcji i "niektórych partiach"
- ETPC podjął decyzję w sprawie skargi ośmiu kobiet. Oskarżały Polskę o brak dostępu do aborcji