Egzamin ósmoklasisty - co zrobić gdy zachorujesz lub się spóźnisz? Nie panikuj, działaj

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny egzamin do którego podchodzą uczniowie. Różni się od zwykłego sprawdzianu tym, że jest ogólnokrajowy, wszyscy piszą go w tym samym czasie, a jego przebieg jest objęty procedurami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - CKE egzamin ósmoklasisty. Żeby nie pojawić się na takim egzaminie, trzeba mieć uzasadniony powód.

Czy na egzaminy ósmoklasistów można się spóźnić?

Na żaden egzamin nie wolno się spóźnić. Szczególnie na egzamin państwowy, jakim jest egzamin ósmoklasisty. To oficjalne sprawdzenie wiedzy, które odbywa się o tej samej porze, w całym kraju.

Rozpoczęcie i przebieg egzaminu regulują przepisy, z którymi można zapoznać się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: cke.edu.pl egzamin ósmoklasisty

W każdej polskiej szkole, o tej samej godzinie otwierane są arkusze egzaminacyjne, które do tego momentu pozostają tajne. W momencie ich otwarcia i poznania pytań egzaminacyjnych, nikt już nie może wchodzić, ani wychodzić z sali. To dlatego, gdy wybije godzina rozpoczęcia egzaminu i zostaną otwarte koperty z arkuszami, nawet najbardziej pobłażliwy nauczyciel nie ma prawa wpuścić do sali spóźnialskich.

Pozostaje więc pamiętać o tym, że tego jednego dnia nie wolno się spóźnić do szkoły. Należy wyjść z domu wcześniej i nie docierać w ostatniej chwili przed zamknięciem drzwi sali egzaminacyjnej, tylko być na miejscu przynajmniej kwadrans wcześniej.

Egzamin ósmoklasisty 2022 - co zrobić gdy się spóźnisz?

Jeśli dojdzie do nieprzewidzianych okoliczności, które doprowadzą do tego, że dotrzesz do szkoły zbyt późno i drzwi do sali egzaminacyjnej są już zamknięte, nie wpadaj w rozpacz. Z każdej sytuacji są jednak wyjścia. Niestety, w dniu spóźnienia już nie napiszesz egzaminu, jednak możesz to zrobić w dodatkowym terminie.

Oto co zrobić gdy zdarzy ci się spóźnić:

  • Pamiętaj o drugim terminie egzaminu ósmoklasisty,
  • Napisz z rodzicami lub opiekunami podanie do dyrektora szkoły o możliwość podejścia do egzaminu w drugim terminie. Podanie musi zawierać uzasadnienie powodu niestawienia się na czas w dniu egzaminu. Podanie warto napisać i złożyć jeszcze tego samego dnia.

Egzamin ósmoklasisty - co zrobić, gdy zachorujesz?

Nie tylko spóźnienie może uniemożliwić udział w egzaminie. Innym zdarzeniem losowym, które powoduje pokrzyżowanie planów egzaminacyjnych jest choroba.

W przypadku zachorowania ważne jest żeby zadbać o posiadanie zwolnienia lekarskiego, wypisanego na dzień egzaminu lub obejmującego terminy egzaminów.

W przypadku nieobecności z powodu choroby, także trzeba niezwłocznie złożyć w gabinecie dyrektora szkoły podanie o możliwość przystąpienia do testu w dodatkowym terminie. W podaniu, tak jak w przypadku spóźnienia, należy podać powód nieobecności i dodatkowo dołączyć zwolnienie od lekarza dokumentujące zachorowanie.

Egzaminy ósmoklasisty 2022 - kiedy są terminy podstawowe i dodatkowe?

Przypominamy daty obu terminów tegorocznych egzaminów:

  • 24, 25 i 26 maja - terminy podstawowe egzaminu ósmoklasisty 2022;
  • 13, 14 i 15 czerwca - dodatkowe terminy egzaminów.

TOK FM PREMIUM