Organizacje społeczne wzywają Senat do wprowadzenia zmian w ustawie o SN. Wskazują 4 ważne punkty

W czwartek, 26 maja Sejm przyjął z poprawkami prezydencką propozycję ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym, a w środę 1 czerwca zajmie się nią Senat RP. Przyjęta ustawa nie pokrywa oczekiwanych zmian wskazanych w wyrokach TSUE - grzmią eksperci, a organizacje społeczne wysyłają do Grodzkiego list. Senat powinien zmienić te 4 punkty.

Ustawa prezydencka o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym. Te zmiany przegłosował Sejm

26 maja 2022 Sejm uchwalił ustawę o zmianach w Sądzie Najwyższym. Projekt tej ustawy przyszedł do parlamentu z Pałacu Prezydenckiego i miał być wkładem Prezydenta Andrzeja Dudy w skierowaniu polskiego wymiaru sprawiedliwości w stronę praworządności, której oczekuje od naszych władz Komisja Europejska. Do momentu wypełnienia warunków tzw. Kroków Milowych, w Unii Europejskiej wstrzymano akceptację polskiego Krajowego Planu Odbudowy oraz stojących za nią funduszy na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa.

- W przyjętej przez Sejm RP ustawie o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym pozostały wszystkie kluczowe elementy, które zawierał projekt Prezydenta RP AndrzejaDudy. Kompromis w kraju, kompromis za granicą - napisał na Twitterze Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.

Co znalazło się w przyjętej przez Sejm ustawie?

  • Izba Dyscyplinarna będzie zlikwidowana.
  • W jej miejsce zostanie powołana Izba Odpowiedzialności Zawodowej.
  • Sędziowie, którzy orzekali w Izbie Dyscyplinarnej, mają możliwość pozostania w Sądzie Najwyższym lub przejścia w stan spoczynku.

W noweli pojawił się jeszcze jeden punkt z propozycji prezydenta, dotyczący testu niezawisłości sędziego.

- Chaos, mętlik, nie wiadomo, o co chodzi - tak na szybko adwokaci i sędziowie komentują uchwalone 26 maja br. w nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przepisy dotyczące możliwości przeprowadzania testu na niezawisłość i bezstronność sędziego - piszą Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowic w artykule "Test na niezawisłość sędziego w ustawie o SN, a w kagańcowej zostają represje" opublikowanym na portalu prawo.pl

Organizacje społeczne piszą list do Grodzkiego. Tego oczekują od senatorów

Organizacje społeczne, takie jak Akcja Demokracja, Komitet Obrony Demokracji, Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Kongres Świeckości, Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris i Inicjatywa Wolne Sądy uważają, że ustawa o Sądzie Najwyższym przyjęta przez sejm jest fikcyjną realizacją wyroków TSUE dotyczących Izby Dyscyplinarnej i upolitycznienia procedur dyscyplinarnych wobec sędziów i wysłała list do Marszałka Senatu, Tomasza Grodzkiego.

- Wykonanie wyroków TSUE wymaga przeprowadzenia realnej zmiany: odsunięcia neosędziów od orzekania jako wybranych w bezprawnej procedurze przez upolitycznioną neo-KRS, oderwania procedury dyscyplinarnej od politycznych wpływów i przywrócenia sędziów bezprawnie zawieszonych przez Izbę Dyscyplinarną - piszą organizacje społeczne w liście do marszałka Grodzkiego

I wskazują 4 punkty, które do ustawy powinien według nich wprowadzić Senat.

Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Cztery punkty wskazane przez organizacje społeczne

Ponieważ, jak komentuje zarówno opozycja, jak i środowiska prawnicze, zaproponowana przez Prezydenta ustawa nie rozwiązuje problemów z praworządnością wskazanych w wyrokach wydanych przez Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), organizacje postanowiły w liście dokładnie wskazać senatorom co należy w niej zmienić. Ten fragment listu przytaczamy w całości:

- Po pierwsze, oczekujemy wprowadzenia poprawek przywracających legalną KRS w miejsce upartyjnionej instytucji obsadzonej hejterami i znajomymi ministra. Wadliwość neo-KRS jest praźródłem wadliwości Izby Dyscyplinarnej. Bez reformy KRS wyroki TSUE pozostają w zasadzie niewykonane.

Po drugie, oczekujemy wprowadzenia poprawek skutkujących odsunięciem od orzekania w jakiejkolwiek izbie Sądu Najwyższego członków obecnej Izby Dyscyplinarnej oraz wykluczenia neosędziów z orzekania w tych izbach.

Po trzecie, oczekujemy wprowadzenia poprawek realnie przywracających do orzekania sędziów nękanych przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną.

Po czwarte, oczekujemy prawdziwej reformy postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów, aby oderwać to postępowanie od politycznych wpływów - poinformował PAP.

Senat RP zajmie się nowelizacją ustawy o SN w środę 1 czerwca, o godz. 16. Wcześniej, o godz. 9, w sprawie noweli zbiorą się połączone komisie: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

TOK FM PREMIUM