Organizacje społeczne wzywają Senat do wprowadzenia zmian w ustawie o SN. Wskazują 4 ważne punkty
Ustawa prezydencka o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym. Te zmiany przegłosował Sejm
26 maja 2022 Sejm uchwalił ustawę o zmianach w Sądzie Najwyższym. Projekt tej ustawy przyszedł do parlamentu z Pałacu Prezydenckiego i miał być wkładem Prezydenta Andrzeja Dudy w skierowaniu polskiego wymiaru sprawiedliwości w stronę praworządności, której oczekuje od naszych władz Komisja Europejska. Do momentu wypełnienia warunków tzw. Kroków Milowych, w Unii Europejskiej wstrzymano akceptację polskiego Krajowego Planu Odbudowy oraz stojących za nią funduszy na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa.
- W przyjętej przez Sejm RP ustawie o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym pozostały wszystkie kluczowe elementy, które zawierał projekt Prezydenta RP AndrzejaDudy. Kompromis w kraju, kompromis za granicą - napisał na Twitterze Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.
Co znalazło się w przyjętej przez Sejm ustawie?
- Izba Dyscyplinarna będzie zlikwidowana.
- W jej miejsce zostanie powołana Izba Odpowiedzialności Zawodowej.
- Sędziowie, którzy orzekali w Izbie Dyscyplinarnej, mają możliwość pozostania w Sądzie Najwyższym lub przejścia w stan spoczynku.
W noweli pojawił się jeszcze jeden punkt z propozycji prezydenta, dotyczący testu niezawisłości sędziego.
- Chaos, mętlik, nie wiadomo, o co chodzi - tak na szybko adwokaci i sędziowie komentują uchwalone 26 maja br. w nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przepisy dotyczące możliwości przeprowadzania testu na niezawisłość i bezstronność sędziego - piszą Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowic w artykule "Test na niezawisłość sędziego w ustawie o SN, a w kagańcowej zostają represje" opublikowanym na portalu prawo.pl
Organizacje społeczne piszą list do Grodzkiego. Tego oczekują od senatorów
Organizacje społeczne, takie jak Akcja Demokracja, Komitet Obrony Demokracji, Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Kongres Świeckości, Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris i Inicjatywa Wolne Sądy uważają, że ustawa o Sądzie Najwyższym przyjęta przez sejm jest fikcyjną realizacją wyroków TSUE dotyczących Izby Dyscyplinarnej i upolitycznienia procedur dyscyplinarnych wobec sędziów i wysłała list do Marszałka Senatu, Tomasza Grodzkiego.
- Wykonanie wyroków TSUE wymaga przeprowadzenia realnej zmiany: odsunięcia neosędziów od orzekania jako wybranych w bezprawnej procedurze przez upolitycznioną neo-KRS, oderwania procedury dyscyplinarnej od politycznych wpływów i przywrócenia sędziów bezprawnie zawieszonych przez Izbę Dyscyplinarną - piszą organizacje społeczne w liście do marszałka Grodzkiego
I wskazują 4 punkty, które do ustawy powinien według nich wprowadzić Senat.
Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Cztery punkty wskazane przez organizacje społeczne
Ponieważ, jak komentuje zarówno opozycja, jak i środowiska prawnicze, zaproponowana przez Prezydenta ustawa nie rozwiązuje problemów z praworządnością wskazanych w wyrokach wydanych przez Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), organizacje postanowiły w liście dokładnie wskazać senatorom co należy w niej zmienić. Ten fragment listu przytaczamy w całości:
- Po pierwsze, oczekujemy wprowadzenia poprawek przywracających legalną KRS w miejsce upartyjnionej instytucji obsadzonej hejterami i znajomymi ministra. Wadliwość neo-KRS jest praźródłem wadliwości Izby Dyscyplinarnej. Bez reformy KRS wyroki TSUE pozostają w zasadzie niewykonane.
Po drugie, oczekujemy wprowadzenia poprawek skutkujących odsunięciem od orzekania w jakiejkolwiek izbie Sądu Najwyższego członków obecnej Izby Dyscyplinarnej oraz wykluczenia neosędziów z orzekania w tych izbach.
Po trzecie, oczekujemy wprowadzenia poprawek realnie przywracających do orzekania sędziów nękanych przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną.
Po czwarte, oczekujemy prawdziwej reformy postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów, aby oderwać to postępowanie od politycznych wpływów - poinformował PAP.
Senat RP zajmie się nowelizacją ustawy o SN w środę 1 czerwca, o godz. 16. Wcześniej, o godz. 9, w sprawie noweli zbiorą się połączone komisie: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
-
Prace komisji ds. wpływów należy bojkotować? Miller proponuje specjalny fundusz, by zebrać pieniądze na kary
-
Moskwa po ataku dronów. Putin "robi z tego prawie że sukces". Rosjanie wyjdą na ulice? "To jednak drąży"
-
Protest rektora ws. "lex Tusk". "Nie mogę pozostać bierny". Czy profesor spodziewa się reakcji min. Czarnka?
-
Aktorowi Antoniemu K. grożą dwa lata więzienia. Jest akt oskarżenia
-
"Mężczyźni trzymali ją za włosy i gwałcili, a matka patrzyła. Czasem się uśmiechała". Dramat małych uchodźców z Ukrainy
- Był nacjonalistą, aż poznał lewaczkę. "Szedłem z nią do łóżka, a potem się z tego spowiadałem"
- Wyniki Lotto 31.05.2023, środa [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]
- Debata o "lex Tusk" w Parlamencie Europejskim. "PiS i jego liderzy, imitujący Putina są pod wpływem Rosji"
- Duda "nie rozumie" krytyki "lex Tusk" ze strony USA. "Błędy w tłumaczeniu"
- Chciała stworzyć "iPod systemu opieki zdrowotnej". Teraz idzie do więzienia. Historia oszustki z Doliny Krzemowej