500 plus 2022. Jeśli jeszcze nie złożyliście wniosku, te pieniądze przepadną

Większość osób uprawnionych do otrzymania środków z programu Rodzina 500 plus już dawno złożyła wnioski na nowy okres świadczeniowy. Zapominalscy, którzy wciąż tego nie zrobili, mają ostatnią szansę na to, by zachować wszystkie świadczenia. Z końcem czerwca upływa bowiem termin na składanie wniosku z gwarancją wypłaty 500 plus za wszystkie miesiące.

500 plus do kiedy wniosek 2022? Dziś mija ważny termin

1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w programie Rodzina 500 plus. Osoby uprawnione do tego świadczenia, chcąc zachować ciągłość wypłat, musiały złożyć wniosek do końca kwietnia. Osoby, które nie zdążyły złożyć wniosku w tym terminie, ale zrobiły to w maju, będą miały wypłacone świadczenie do końca końca lipca z wyrównaniem za czerwiec. Zaś dla wniosków złożonych między 1 a 30 czerwca, 500 plus zostanie wypłacone do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec. Dziś mija jednak termina na to, by złożyć wniosek o 500 plus i zachować wszystkie świadczenia. Dla wniosków złożonych po 30 września, świadczenie będzie wypłacane od miesiąca złożenia wniosku, ale bez wyrównania za kolejne miesiące. Spóźniając się więc o jeden dzień i wnioskując o 500 plus 1 lipca, tracimy świadczenie za czerwiec. 

Jak złożyć wniosek o 500 plus - to bardzo proste i zajmuje niewiele czasu

Złożenie wniosku o 500 plus to bardzo szybka i prosta procedura. Od tego roku można tego dokonać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem jednej z trzech platform:

  • Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, 
  • portalu Emp@tia, lub 
  • bankowości elektronicznej.

Komu przysługuje 500 plus? Sprawdź, zanim złożysz wniosek

Świadczenie wychowawcze, zwane 500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Otrzyma je:

  • matka lub ojciec dziecka,
  • opiekun faktyczny, który wystąpił do sądu o przysposobienia dziecka,

- jeżeli mieszka wspólnie z dzieckiem i je utrzymuje.

Świadczenie przysługuje również osobom sprawującym pieczę zastępczą nad dzieckiem, opiekunom prawnym dziecka oraz w pewnych przypadkach dyrektorowi domu pomocy społecznej.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM