Afera respiratorowa. Nieoficjalnie: ciało Andrzeja I. zostało skremowane

Ciało Andrzeja I. zostało skremowane w Albanii, a urnę z prochami pochowano 15 lipca - przekazał portal tvn24.pl. Firma należąca do mężczyzny miała dostarczyć Ministerstwu Zdrowia 1241 respiratorów za 44,5 mln euro. Ostatecznie do resortu trafiło zaledwie 200 urządzeń. A większość z nich nie nadawała się do użycia.

We wtorek portal tvn24.pl poinformował, że prokuratura i policja dysponują niepotwierdzoną informacją, że Andrzej I. nie żyje. Mężczyzna bez przeszkód wyjechał z kraju w 2020 roku, choć należąca do niego firma nie wywiązała się z umowy zawartej w czasie pierwszej fali koronawirusa.

Teraz dziennikarze ustalili, że ciało Andrzeja I. zostało skremowane w Albanii, a urnę z prochami rodzina pochowała 15 lipca.

Handlarz bronią, Ministerstwo Zdrowia i respiratory

Na początku pandemii koronawirusa firma Andrzeja I., która od lat 90. handlowała bronią, zobowiązała się do dostarczenia Ministerstwu Zdrowia 1241 aparatów za sumę 44,5 mln euro. Z umowy zawartej przez resort zdrowia, którym kierowali min. Łukasz Szumowski i wiceminister Rafał Cieszyński (obaj od dawna w MZ nie pracują) wynika, że zlecenie miało być zrealizowane do 30 czerwca 2020 r. Umowę z firmą handlarza bronią podpisał Cieszyński.

Zamówionej liczby respiratorów nikt nigdy nie zobaczył. Firma Andrzeja I. - E&K - dostarczyła tylko 200 urządzeń, z których niewiele nadawało się do użytku. Ostatecznie resort zdrowia zrezygnował ze współpracy z biznesmenem. A jego firma nie zwróciła należnych MZ pieniędzy. W kwietniu 2022 roku posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba, politycy KO, poinformowali, że firma Andrzeja I. winna jest skarbowi państwa - z karami i odsetkami - łączną kwotę ok. 40 mln zł.

Skalę afery respiratorowej umniejszali - od momentu jej wybuchu - Ministerstwo Zdrowia, rząd. Prokuratura zwlekała z wszczęciem postępowania. W styczniu 2021 roku Jarosław Kaczyński - ówczesny wicepremier ds. bezpieczeństwa - wydał oświadczenie, w którym napisał, że "po zapoznaniu się ze sprawą zakupu respiratorów w kwietniu 2020 r., może stwierdzić, iż decyzja o skorzystaniu z firmy E&K została podjęta w oparciu o informacje przekazane przez służby specjalne, które nie dostrzegały przeciwwskazań do podjęcia takiej współpracy".

List gończy za Andrzejem I. wystawiono dopiero w marcu 2022 roku.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM