Bierzesz wakacje kredytowe by nadpłacić kredyt? Zapytaliśmy banki jak to zrobić najlepiej

Ekonomiści przekonują, że opłaca się nie tylko wziąć wakacje kredytowe, ale też przeznaczyć zaoszczędzone na ratach pieniądze, na nadpłacenie kredytu. Zapytaliśmy banki jak zgłosić nadpłatę. Czy chcąc wziąć 8 miesięcy wakacji i każdą przeznaczyć na nadpłatę, należy zgłosić do banku 8 nadpłat? Banki wyjaśniają też co z aneksem do umowy.

Nadpłata kredytu hipotecznego. Sposób 1 - każdą zaoszczędzoną ratę przeznacz na nadpłatę

Od kilku tygodni ekonomiści wypowiadają się w mediach na temat tego, czy warto brać wakacje kredytowe — większość bez wahania stwierdza, że tak — oraz na co przeznaczyć zaoszczędzone miesięczne raty.

Ekonomista Rafał Mundry nie tylko zachęcał do brania wakacji kredytowych, ale też stworzył i udostępnił bezpłatnie kalkulator nadpłaty kredytu, pokazujący, że przeznaczając zaoszczędzone rety na nadpłacenie kredytu, można zmniejszyć wysokość przyszłych rat o 150-200 zł lub skrócić czas spłacania kredytu nawet o 5 lat. Kalkulator można pobrać, wprowadzić swój kapitał do spłaty, okres czy marżę i dokonać wyliczeń dla własnego kredytu. 

Nadpłata kredytu. Sposób 2 - zgromadź oszczędności i nadpłać kredyt

Inny ekonomista, dr Bogusław Grabowski, ekonomista i były członek Rady Polityki Pieniężnej, na antenie TOK FM zaprezentował nieco inny sposób na spożytkowanie zaoszczędzonych rat.

Wakacje należy wziąć, a środki wpłacić na przykład na czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacjąradził dr Grabowski w programie EKG. - W takiej sytuacji można się zabezpieczyć na wypadek utraty pracy czy dalszej inflacji, mając poduszkę finansową. Po jakimś czasie, dzięki tak zgromadzonym dodatkowym środkom, można pomyśleć o nadpłaceniu kredytu — podsumował dr Grabowski.

Jak nadpłacić kredyt? Banki przybliżają swoje procedury

Obaj eksperci nie mają wątpliwości, że dobrym sposobem na zmniejszenie zobowiązania jest przeznaczenie oszczędności z wakacji na nadpłatę kredytu. Czy nadpłatę trzeba zrobić jednorazowo, czy można ją zgłaszać miesiąc po miesiącu, systematycznie przeznaczając każdą zaoszczędzoną ratę na nadpłatę? TOK FM zapytał o to banki.

Bank Pekao SA

Rzecznik prasowy banku stwierdził, że nic nie stoi na przeszkodzie, nadpłacić kredyt 8 razy z rzędu.

Aby dokonać nadpłaty, należy złożyć dyspozycję i podpisać aneks do umowy. Można to zrobić zdalnie w bankowości elektronicznej Pekao24 - wyjaśnił rzecznik, Paweł Jurek

Santander Bank

Biuro prasowe banku poinformowało, że klient może złożyć dyspozycję wcześniejszej spłaty kredytu w dowolnym czasie i nie ma ograniczeń w ilości złożonych wniosków. Bank nie wymaga też podpisywania aneksu do umowy.

W zależności od zapisów umowy kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty możemy pobrać opłatę za wcześniejszą spłatę — ooinformowała Agnieszka Nachyła, dyrektor departamentu w Santander Bank Polska. - Przed złożeniem dyspozycji klient powinien sprawdzić zapisy umowy, czy w jego przypadku opłata zostanie pobrana, a także jakie są warunki do zastosowania opłaty 0 zł i wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant. - poradziła dyr. Nachyła.

Dyspozycję można złożyć przez Santander internet, infolinię lub w oddziale banku.

Bank Credit Agricole

Bank zwrócił uwagę, że klient, który chce skrócić okres kredytowania, zawsze musi powiadomić o tym bank. Jednak wszystkie umowy podpisane po 21.07.2017 r. można nadpłacać dowolną liczbę razy.

Kredyt można nadpłacać w dowolnym dniu miesiąca, wpłacając pieniądze na rachunek do wcześniejszej spłaty wskazany w umowie — nadpłatę rozliczymy, obniżając ratę — poinformowała w imieniu banku Justyna Drzewiecka z Biura Komunikacji

Getin Noble Bank

Rzecznik prasowy, Artur Newecki wyjaśnił, że dyspozycję nadpłaty kredytu hipotecznego można złożyć poprzez infolinię, bankowość internetową lub osobiście w oddziale. Składając ją, można wybrać czy nadpłata ma skrócić okres spłaty, czy też nie.

Składając dyspozycję nadpłaty, klient wskazuje dzień (w okresie do 30 dni od daty złożenia dyspozycji), w którym środki przeznaczone na nadpłatę zostaną pobrane z jego rachunku. Dyspozycja powinna być złożona z kilkudniowym wyprzedzeniem, zgodnie z treścią umowy. Aneks do umowy wymagany jest tylko w przypadku wyboru nadpłaty ze skróceniem okresu spłaty kredytu — poinformował rzecznik banku.

Bank Millenium

- Bank Millennium nie wymaga aneksu do umowy w przypadku nadpłaty kredytu hipotecznego. Klient ma możliwość dokonania nadpłaty w dowolnej wysokości i w dowolnym czasie – otrzymaliśmy odpowiedź z banku.

Kto może wziąć wakacje kredytowe? Zasady są proste [PRZYPOMNIENIE]

Od 29 lipca 2022 można składać wnioski o wakacje kredytowe. Ustawa przewiduje, że o wakacje może wnioskować:

  • właściciel kredytu hipotecznego,
  • zaciągniętego w złotych,
  • na zakup mieszkania realizującego własne cele mieszkaniowe.

Wakacje to nic innego jak przerwa w spłacie rat. Przerwa może zostać zaplanowana na następujące miesiące 2022 i 2023 roku:

  • 2 miesiące w III kwartale 2022,
  • 2 miesiące w IV kwartale 2022,
  • 4 miesiące w 2023 roku, po 1 miesiącu w każdym kwartale.

Żeby skorzystać z wakacji kredytowych, należy złożyć w banku, który udzielił kredytu stosowny wniosek. Wniosek o wakacje kredytowe 2022 i 2023 można składać w bankowości elektronicznej oraz osobiście w oddziale banku.

TOK FM PREMIUM