Bierzesz wakacje kredytowe by nadpłacić kredyt? Zapytaliśmy banki jak to zrobić najlepiej
Nadpłata kredytu hipotecznego. Sposób 1 - każdą zaoszczędzoną ratę przeznacz na nadpłatę
Od kilku tygodni ekonomiści wypowiadają się w mediach na temat tego, czy warto brać wakacje kredytowe — większość bez wahania stwierdza, że tak — oraz na co przeznaczyć zaoszczędzone miesięczne raty.
Ekonomista Rafał Mundry nie tylko zachęcał do brania wakacji kredytowych, ale też stworzył i udostępnił bezpłatnie kalkulator nadpłaty kredytu, pokazujący, że przeznaczając zaoszczędzone rety na nadpłacenie kredytu, można zmniejszyć wysokość przyszłych rat o 150-200 zł lub skrócić czas spłacania kredytu nawet o 5 lat. Kalkulator można pobrać, wprowadzić swój kapitał do spłaty, okres czy marżę i dokonać wyliczeń dla własnego kredytu.
Nadpłata kredytu. Sposób 2 - zgromadź oszczędności i nadpłać kredyt
Inny ekonomista, dr Bogusław Grabowski, ekonomista i były członek Rady Polityki Pieniężnej, na antenie TOK FM zaprezentował nieco inny sposób na spożytkowanie zaoszczędzonych rat.
Wakacje należy wziąć, a środki wpłacić na przykład na czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją — radził dr Grabowski w programie EKG. - W takiej sytuacji można się zabezpieczyć na wypadek utraty pracy czy dalszej inflacji, mając poduszkę finansową. Po jakimś czasie, dzięki tak zgromadzonym dodatkowym środkom, można pomyśleć o nadpłaceniu kredytu — podsumował dr Grabowski.
Jak nadpłacić kredyt? Banki przybliżają swoje procedury
Obaj eksperci nie mają wątpliwości, że dobrym sposobem na zmniejszenie zobowiązania jest przeznaczenie oszczędności z wakacji na nadpłatę kredytu. Czy nadpłatę trzeba zrobić jednorazowo, czy można ją zgłaszać miesiąc po miesiącu, systematycznie przeznaczając każdą zaoszczędzoną ratę na nadpłatę? TOK FM zapytał o to banki.
Bank Pekao SA
Rzecznik prasowy banku stwierdził, że nic nie stoi na przeszkodzie, nadpłacić kredyt 8 razy z rzędu.
Aby dokonać nadpłaty, należy złożyć dyspozycję i podpisać aneks do umowy. Można to zrobić zdalnie w bankowości elektronicznej Pekao24 - wyjaśnił rzecznik, Paweł Jurek
Santander Bank
Biuro prasowe banku poinformowało, że klient może złożyć dyspozycję wcześniejszej spłaty kredytu w dowolnym czasie i nie ma ograniczeń w ilości złożonych wniosków. Bank nie wymaga też podpisywania aneksu do umowy.
W zależności od zapisów umowy kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty możemy pobrać opłatę za wcześniejszą spłatę — ooinformowała Agnieszka Nachyła, dyrektor departamentu w Santander Bank Polska. - Przed złożeniem dyspozycji klient powinien sprawdzić zapisy umowy, czy w jego przypadku opłata zostanie pobrana, a także jakie są warunki do zastosowania opłaty 0 zł i wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant. - poradziła dyr. Nachyła.
Dyspozycję można złożyć przez Santander internet, infolinię lub w oddziale banku.
Bank Credit Agricole
Bank zwrócił uwagę, że klient, który chce skrócić okres kredytowania, zawsze musi powiadomić o tym bank. Jednak wszystkie umowy podpisane po 21.07.2017 r. można nadpłacać dowolną liczbę razy.
Kredyt można nadpłacać w dowolnym dniu miesiąca, wpłacając pieniądze na rachunek do wcześniejszej spłaty wskazany w umowie — nadpłatę rozliczymy, obniżając ratę — poinformowała w imieniu banku Justyna Drzewiecka z Biura Komunikacji
Getin Noble Bank
Rzecznik prasowy, Artur Newecki wyjaśnił, że dyspozycję nadpłaty kredytu hipotecznego można złożyć poprzez infolinię, bankowość internetową lub osobiście w oddziale. Składając ją, można wybrać czy nadpłata ma skrócić okres spłaty, czy też nie.
Składając dyspozycję nadpłaty, klient wskazuje dzień (w okresie do 30 dni od daty złożenia dyspozycji), w którym środki przeznaczone na nadpłatę zostaną pobrane z jego rachunku. Dyspozycja powinna być złożona z kilkudniowym wyprzedzeniem, zgodnie z treścią umowy. Aneks do umowy wymagany jest tylko w przypadku wyboru nadpłaty ze skróceniem okresu spłaty kredytu — poinformował rzecznik banku.
Bank Millenium
- Bank Millennium nie wymaga aneksu do umowy w przypadku nadpłaty kredytu hipotecznego. Klient ma możliwość dokonania nadpłaty w dowolnej wysokości i w dowolnym czasie – otrzymaliśmy odpowiedź z banku.
Kto może wziąć wakacje kredytowe? Zasady są proste [PRZYPOMNIENIE]
Od 29 lipca 2022 można składać wnioski o wakacje kredytowe. Ustawa przewiduje, że o wakacje może wnioskować:
- właściciel kredytu hipotecznego,
- zaciągniętego w złotych,
- na zakup mieszkania realizującego własne cele mieszkaniowe.
Wakacje to nic innego jak przerwa w spłacie rat. Przerwa może zostać zaplanowana na następujące miesiące 2022 i 2023 roku:
- 2 miesiące w III kwartale 2022,
- 2 miesiące w IV kwartale 2022,
- 4 miesiące w 2023 roku, po 1 miesiącu w każdym kwartale.
Żeby skorzystać z wakacji kredytowych, należy złożyć w banku, który udzielił kredytu stosowny wniosek. Wniosek o wakacje kredytowe 2022 i 2023 można składać w bankowości elektronicznej oraz osobiście w oddziale banku.
-
"Ktoś prezesa okłamuje, żeby się cieszył". Lubnauer o głośnych słowach Kaczyńskiego o marszu
-
Ujawniono plan opozycji na końcówkę kampanii. Ekspert ma wątpliwości, czy to dobra ścieżka
-
"Nie wyobrażam sobie, by wygraną opozycji komentowała Holecka". Co z TVP po wygranej opozycji?
-
Co dalej ze stopami procentowymi? "Reakcja złotego może być makabryczna"
-
Małgorzata Daniszewska nie żyje. Wdowa po Jerzym Urbanie miała 68 lat
- Nowy sondaż po Marszu Miliona Serc. Kaczyński może czuć na plecach oddech Tuska
- Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Nowe informacje od strażaków
- Chat GPT ma zyskać głos i wzrok, czyli przegląd nowości AI. I ważny proces o "przyszłość internetu"
- Rolnicy poprą PiS? Sołtyska: Widzimy, że to się nie klei
- Bielan i Poręba "dają sobie po pysku". "Kampania się sypie"