Sierpniowe obligacje skarbowe. Czy zapowiada się kolejny hit? W czerwcu sprzedaż wyniosła 14 mld zł

W czasie szalejącej inflacji bardzo trudno jest znaleźć bezpieczne miejsce dla gotówkowych oszczędności. Dla wielu Polaków takim miejscem okazały się obligacje skarbowe indeksowane inflacją - ulokowali w nich gigantyczną kwotę 14 mld złotych. W sierpniu rząd wypuścił nowe papiery wartościowe.

W co inwestować gdy inflacja galopuje? Mamy kilka propozycji

Są zwolennicy inwestowania w ziemię, czy złoto. Jednak tego typu inwestycje wymagają zasobnego portfela. Niektórzy więc, aby utrzymać wartość swoich oszczędności, kupują waluty obce. Ten pomysł także nie sprawdzi się, gdy złoty ma — jak dziś — niskie notowania.

Sposobem na ulokowanie drobnych kwot, nawet 100 zł (lub wielokrotności tej sumy) jest zakup obligacji skarbowych emitowanych przez rząd. Po miesiącach krytyki, że inflacja i stopy procentowe rosną, a instrumenty finansowe takie jak lokaty bankowe czy obligacje skarbowe nie reagują, jedne i drugie wreszcie ruszyły.

Rząd już w czerwcu wypuścił obligacje roczne i dwuletnie indeksowane inflacją. I choć podawane procenty nie miały nic wspólnego z niemal 14-procentową wtedy inflacją, to jednak papiery wartościowe znalazły bardzo wielu nabywców i sprzedaż obligacji była rekordowa.

Sierpniowe obligacje skarbowe. Też mogą być interesujące

Także w sierpniu 2022, gdy inflacja sięgnęła 15 proc., rząd zdecydował się rozpocząć sprzedaż nowych obligacji. Tym razem są to obligacje 3-letnie stałoprocentowe.

"W sierpniu wprowadzamy obligacje o trzyletnim terminie zapadalności, ze stałym oprocentowaniem – TOS — poinformował Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Skuza wyjaśnił, że mają one stałe oprocentowanie 6,5 proc. przez cały 3-letni okres oszczędzania. Papiery są przeznaczone dla osób, które przed zakupem chcą wiedzieć jaką wysokość odsetek dostaną na koniec inwestycji.

"Kapitał zainwestowany w obligacje TOS będzie pracował przez cały czas, oprocentowanie w kolejnych rocznych okresach odsetkowych będzie naliczane od wartości powiększonej o odsetki z poprzedniego okresu odsetkowego – wyjaśnił urzędnik.

Czy sierpniowa edycja powtórzy sukces z lipca? Są osoby, które uważają — jak prezes Adam Glapiński — że inflacja przełamie się latem i w kolejnych miesiącach będzie spadać. Dla nich zapowiedź stałych odsetek 6,5 proc. przez kolejne 3 lata może być interesująca.

Jak kupić obligacje skarbowe? To bardzo proste

Choć sprzedażą obligacji zajmuje się wyłącznie bank PKO BP, aby kupić obligacje, nie trzeba być stałym klientem banku i zakładać dodatkowych rachunków. Można to zrobić:

  • przez internet,
  • przez telefon,
  • osobiście w oddziale banku.

"Szczegółowe informacje o naszej bieżącej ofercie można znaleźć na stronie obligacjeskarbowe.pl. - wyjaśnił Sebastian Skuza. - "Rozpocząć oszczędzanie można już od 100 zł i nie ma ograniczeń odnośnie do maksymalnych kwot, jakie chcemy przeznaczyć na ten cel. Proces zakupu obligacji skarbowych jest szybki i prosty – obligacje można nabyć z dowolnego miejsca i w dogodnym momencie przez internet, a także w placówkach banku PKO Banku Polskiego"- zachwalał Skuza.

TOK FM PREMIUM