Trwa boom na obligacje skarbowe. Te są hitem, a Ministerstwo Finansów szykuje kolejne

Odkąd wystrzeliła inflacja, osoby mające zgromadzone oszczędności zaczęły szukać sposobów na uchronienie ich przed dewaluacją. W odpowiedzi, Ministerstwo Finansów wypuściło w czerwcu nowy rodzaj obligacji skarbowych, których oprocentowanie rośnie wraz z inflacją. Teraz - w sierpniu - szykuje kolejne. Sprawdzamy które obligacje warto kupować podczas inflacji.

Obligacje państwowe indeksowane inflacją. Start: czerwiec 2022, sprzedaż 14 mld — to był hit!

Nowe obligacje, które rząd wypuścił w czerwcu 2022, od razu zyskały duże uznanie inwestorów. Ich sprzedaż w ciągu jednego miesiąca osiągnęła 14 mld zł. "Polacy kupili ich więcej niż wcześniej przez cały rok obligacji ze starej oferty!" - można przeczytać na portalu strefabiznesu.pl

Obligacje, które cieszyły się największym wzięciem (40 proc. wszystkich kupionych) to 1-roczne o oprocentowaniu zmiennym ROR. Na drugim miejscu były obligacje 4-letnie COI. Kupiono ich aż 34 proc. całej puli obligacji.

Antyinflacyjne obligacje roczne i dwuletnie, prowadzone na rynek przez rząd w czerwcu, działają tak, że ich oprocentowanie rośnie wraz ze stopami procentowymi.

Wynosi ono:

  • w czerwcu 5,25 proc. (1-roczne), 5,50 proc. (2-letnie),
  • w lipcu, po podniesieniu stopy referencyjnej NBP już 6 proc., (1-roczne), 6,25 proc. (2-letnie),
  • w sierpniu i we wrześniu (w sierpniu nie ma posiedzenia RPP, więc stopy się nie zmienią) wzrośnie do 6,50 proc. (1-roczne) i 6,75 proc. (2-letnie).

Sierpniowe obligacje skarbowe przygotowywane przez rząd

Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów poinformował, że resort szykuje wydanie w sierpniu 2022 kolejnego rodzaju obligacji skarbu państwa. To obligacje 3-letnie ze stałym oprocentowaniem.

"Są one dedykowane osobom, które chcą przed zakupem wiedzieć z góry, jaką wysokość odsetek otrzymają na koniec inwestycji. Kapitał zainwestowany w obligacje TOS będzie pracował przez cały czas – oprocentowanie w kolejnych rocznych okresach odsetkowych będzie naliczane od wartości powiększonej o odsetki z poprzedniego okresu odsetkowego" - wyjaśnił Skuza.

Jak kupić obligacje skarbu państwa

Istnieją trzy sposoby zakupu obligacji skarbowych. Każdy inwestor może więc wybrać ten, który wydaje mu się najwygodniejszy. Do zakupu nie trzeba otwierać żadnych kont bankowych, dodatkowych rachunków. Można to zrobić:

  • przez internet,
  • przez telefon,
  • osobiście w oddziale banku.

Jak kupić obligacje skarbowe przez internet? Wystarczy kilka kliknięć:

Należy wejść na stronę zakup.obligacjeskarbowe.pl, zarejestrować się w serwisie i kliknąć zakładkę "zakup", wybrać rodzaj i ilość obligacji i zapłacić.

Jak kupić obligacje skarbowe przez telefon?

Przed zakupem także zarejestrować się w punkcie sprzedaży oraz aktywować dostęp przez telefon. Potem można już zadzwonić na infolinię 801 310 210 lub +48 81 535 66 55 i złożyć dyspozycję zakupu konkretnych akcji u konsultanta podać liczbę i rodzaj obligacji skarbowych, a na koniec dokonać zapłaty przelewem.

Jak kupić obligacje osobiście, w oddziale banku?

Można je kupić w Punktach Sprzedaży Obligacji. To placówki PKO Banku Polskiego. Wystarczy przyjść z dowodem, wydać dyspozycję zakupu konkretnych akcji u doradcy bankowego, podać liczbę i rodzaj obligacji skarbowych, a na koniec zapłacić gotówką, kartą lub zlecając przelew środków z konta.

TOK FM PREMIUM