Czy przedsiębiorcy znad Odry dostaną wsparcie? Jest projekt ustawy

Kogo karmiła Odra? Rzeka to źródło dochodów dla wielu branż. Żyją z niej nie tylko rybacy, ale też cały przemysł turystyczny: hotele, wypożyczalnie kajaków i żaglówek, restauracje i smażalnie ryb. Oni wszyscy nagle zostali zablokowani - mówiła w TOK FM prezeska Północnej Izby Gospodarczej, Hanna Mojsiuk. Rząd przygotował wsparcie, ale czy wystarczające? Przedsiębiorcy liczą straty.

Odra. Zakaz korzystania wprowadzony w przeddzień największej letniej imprezy plenerowej w Szczecinie.

W trzech województwach: dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim zostały wprowadzone zakazy korzystania z rzeki.

"Wielu przedsiębiorców poniesie ogromne straty" - mówiła w EKG prezeska Północnej Izby Gospodarczej Hanna Mojsiuk i apelowała o wsparcie dla nich.

Zakaz zbliżania się do Odry został wprowadzony w przeddzień największej letniej imprezy plenerowej odbywającej się w Szczecinie "Żagle 2022". Izba Gospodarcza ma sygnały, że część przedsiębiorców działających sezonowo już zakończyło działalność. Dla biznesów dotkniętych lockdownem i pandemią to kolejny bolesny cios.

Wsparcie dla przedsiębiorców znad Odry. Jest projekt ustawy

Jak poinformował reporter TOK FM Tomasz Setta, rząd przyjął projekt ustawy o wsparciu dla przedsiębiorców poszkodowanych wskutek katastrofy ekologicznej na Odrze. Projekt zakłada, że pomoc trafi do firm, które wykażą spadek przychodów, o 50 procent. Świadczenia mają trafić do każdego pracownika nadodrzańskich branż i wynieść tyle, ile wynosi płaca minimalna, czyli 3010 zł.

Kto dokładnie może się ich spodziewać, jeszcze nie wiadomo. Lista branż, uprawnionych do pomocy, znajdzie się dopiero w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Jak poinformował Tomasz Setta, zgłaszane są wątpliwości dotyczące mechanizmu wypłat zaproponowanego przez rząd.

"Wysokość wsparcia nie ma nic wspólnego z przychodami firmy" — powiedział mecenas Marek Jarosiewicz, reprezentujący poszkodowanych przedsiębiorców.

Pomoc dla przedsiębiorców z Odry. Pilne procedowanie ustaw

Rząd, w trybie obiegowym (czyli na piśmie, bez zwoływania posiedzenia), przyjął projekt ustawy o pomocy przedsiębiorcom dotkniętym katastrofą na Odrze.

"2 września odbędzie się pilne posiedzenie Sejmu — poinformowała w środę PAP marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Parlament zajmie się trzema rządowymi projektami ustaw. Będą to:

  • projekt ustawy wprowadzającej dodatkowe możliwości dofinansowania źródeł ciepła innych niż węgiel,
  • wsparcie samorządów, które mają otrzymać w tym roku 13,7 mld zł z przeznaczeniem na dopłaty do ciepła, wydatki bieżące i inwestycje,
  • a także projekt ustawy o wsparciu dla przedsiębiorców znad Odry.

"Podjęłam decyzję o zwołaniu na 2 września pilnego posiedzenia Sejmu. Chcę, aby Izba przyjęła m.in. trzy bardzo ważne społecznie projekty" - powiedziała Elżbieta Witek.

TOK FM PREMIUM