Ile zarabiają nauczyciele? Były "przejęzyczenia" i kłamstwa. Od dziś w szkołach trwa pogotowie protestacyjne

Pensje nauczycieli od lat są tematem dyskusji. W tym roku ministerstwo edukacji wprowadziło zmiany w Karcie Nauczyciela, ale w zakresie realnego wzrostu pensji pominęło doświadczoną kadrę. "Nie ma edukacji bez nauczycieli" - zauważa ZNP i rozpoczyna rok szkolny pogotowiem protestacyjnym.

Zmiany w pensjach nauczycieli od 1 września 2022. Średnia pensja to "teoretyczna konstrukcja prawna"

Resort edukacji powiązał tegoroczne podwyżki dla nauczycieli ze zmianami w stopniach awansu zawodowego dydaktycznych pracowników szkół.

W rezultacie o odczuwalnych podwyżkach mogą mówić jedynie nauczyciele rozpoczynający pracę w zawodzie.

Ministerstwo Edukacji opublikowało na stronach rządowych następujący komunikat dotyczący średnich pensji nauczycieli:

"Zgodnie z art. 30 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli będzie stanowiło dla:

 • nauczyciela początkującego – 120 proc.,
 • nauczyciela mianowanego – 144 proc.,
 • nauczyciela dyplomowanego – 184 proc.

– kwoty bazowej określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej".

Z kolei Związek Nauczycielstwa Polskiego powtarza, że tzw. średnia pensja nie jest dobrym miernikiem sytuacji finansowej nauczycieli i nazywa ją "skomplikowaną, teoretyczną konstrukcją prawną". Portal Business Insider zwraca uwagę, że do średniego wynagrodzenia wlicza się nie tylko miesięczna pensja. Są to także:

 • świadczenia socjalne, jak odprawy emerytalne i rentowe,
 • dodatki za wysługę lat,
 • płatności za nadgodziny,
 • 13 pensja,
 • dodatki funkcyjne dla kadry kierowniczej.

Solidarność o pensjach od września: "To rozpaczliwa pogoń za płacą minimalną"

Zgodnie z nowelizacją ustawy Karta Nauczyciela, minimalne wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie od 1 września wynosiło 3424 zł brutto.

Nauczyciel początkujący to nowy poziom zawodowy, który zastąpi dotychczas istniejące stopnie awansu zawodowego: nauczyciela stażystę i nauczyciela kontraktowego. Nauczyciel początkujący będzie zarabiał o 345 zł więcej, niż jeszcze w czerwcu zarabiał nauczyciel stażysta i o 257 zł więcej niż nauczyciel kontraktowy.

Minimalna pensja proponowana nauczycielom rozpoczynającym karierę w zawodzie, jest niewiele wyższa od minimalnej pensji w Polsce, która w tym roku wynosi 3010 zł.

Wysokość pensji dla młodych nauczycieli skrytykowała Monika Ćwiklińska, rzeczniczka prasowa Krajowej Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

"Pan minister Czarnek zapowiedział podniesienie płacy dla nauczycieli stażystów, którzy dopiero rozpoczną pracę w zawodzie. Tak, aby zachęcić młodych adeptów uczelni do pracy w szkołach i przedszkolach. Nie jest to jednak podwyżka, a rozpaczliwa pogoń za płacą minimalną, jest to podnoszenie wynagrodzeń nauczycieli stażystów tak, aby nie były niższe niż minimalne wynagrodzenie w kraju – powiedziała rzeczniczka.

Ile zarabiają nauczyciele? Podajemy minimalne pensje od 1 września 2022

Minimalne wynagrodzenie brutto dla nauczycieli z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym:

 • 3424 zł brutto dla nauczyciela początkującego, to 2663,66 zł netto
 • 3597 zł brutto dla nauczyciela mianowanego (2 782,49 zł netto),
 • 4224 zł dla nauczyciela dyplomowanego (3 209,85 zł netto).

Minimalne wynagrodzenie dla pozostałych nauczycieli (w tym z tytułem licencjata i kolegium nauczycielskiego oraz bez przygotowania pedagogicznego)

 • 3329 zł dla nauczyciela początkującego (2 599,06 zł netto),
 • 3400 zł dla nauczyciela mianowanego (2 647,81 zł netto),
 • 3678 zł dla nauczyciela dyplomowanego (2 837,11 zł netto).

Przejęzyczenia i kłamstwa. Jest pogotowie protestacyjne

W ostatnich tygodniach przedstawiciele rządu dużo mówili o nauczycielskich pensjach, podając — jak twierdzą związki zawodowe — nieprawdziwe kwoty.

Do informacji podanej przez ministra Czarnka, że resort przygotował dla nauczycieli 20-procentowe podwyżki, odniósł się w TOK FM Roman Laskowski z nauczycielskiej Solidarności.

"Nie wolno mówić w ten sposób, że nauczyciel otrzymuje podwyżkę w wysokości średnio 20 proc. To jest oczywiście kłamstwo — powiedział Laskowski

Kłamstwo zarzucono także wiceministrowi Piontkowskiemu, który w radiowych Sygnałach Dnia podał, że średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego, będzie wynosiło na rękę 6,8 tys. zł. Z tej informacji podanej na antenie Dariusz Piontkowski wycofał się, pisząc na Twitterze, że omyłkowo podał kwotę brutto, mówiąc, że to netto.

Nauczyciele w dniu rozpoczęcia roku szkolnego nie są więc zadowoleni ze swoich wynagrodzeń. Organizacje związkowe w porozumieniu z nimi ogłosiły rozpoczęcie pogotowia protestacyjne.

"To znaczy, że w każdej szkole, placówce dydaktycznej, gdzie działa związek, powinny odbyć się spotkania informacyjne, powinny pojawić się ulotki i plakaty pokazujące zasadność naszej akcji. Chodzi o stworzenie podstaw działań, które rozpoczną się 1 września, ale będą kontynuowane w sytuacji, gdy nie osiągniemy kompromisu dotyczącego postulatów płacowych" - powiedział na konferencji prasowej Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM