Instagram musi zapłacić 405 milionów euro. Chodzi o prywatność nastolatków

Irlandzkie organy regulacyjne ukarały Instagram grzywną w wysokości 405 milionów euro. Platforma została ukarana za złe zarządzanie danymi osobowymi nastolatków, naruszające surowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące prywatności danych. Jest to druga pod względem wysokości kara wydana w ramach rygorystycznych przepisów UE dotyczących ochrony prywatności.

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, Irlandzka Komisja Ochrony Danych poinformowała, że szczegóły i pełne dane dotyczące sprawy kary nałożonej na Instagram zostaną ujawnione dopiero w przyszłym tygodniu.

Przedstawiciele firmy Meta, właściciela Instagrama (oraz m.in. Facebooka) zapowiedzieli odwołanie się od decyzji, argumentując to współpracą z organami regulacyjnymi.  Właściciele platformy Instagram uważają, że kara jest zbyt wysoka.

Gigantyczna kara dla serwisu Instagram. Dlaczego platforma została ukarana?

Dochodzenie irlandzkich władz skupiło się na tym, że Instagram wyświetlał dane osobowe użytkowników w wieku od 13 do 17 lat, w tym adresy e-mail i numery telefonów. 

Postępowanie wszczęto po tym, gdy naukowiec zajmujący się danymi odkrył, że użytkownicy, w tym ci poniżej 18 roku życia, przechodzili na konta biznesowe, a ich informacje kontaktowe były wyświetlane na profilach.

Użytkownicy najwyraźniej zmieniali profil z osobistego na biznesowy, aby zobaczyć statystyki dotyczące tego, ile polubień otrzymywały ich posty. 

Instagram zaczął usuwać tę funkcję z kont osobistych w niektórych krajach, co miało pomóc w poprawie samopoczucia i zdrowia psychicznego użytkowników.

Przedstawiciele platformy twierdzą, że dochodzenie skupiło się na "starych ustawieniach", które zostały zaktualizowane ponad rok temu, a serwis wprowadził od tego czasu nowe funkcje ochrony prywatności dla nastolatków, w tym automatyczne ustawienie ich kont na prywatne.

- Uważnie analizujemy tę decyzję - oświadczyła firma.

Zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi prywatności danych, irlandzki organ nadzorczy jest głównym regulatorem dla wielu amerykańskich firm technologicznych, których europejska siedziba znajduje się w Dublinie. 

Nie tylko Instagram. Potężnych kar było więcej

W Dublinie prowadzonych jest też wiele innych spraw, dotyczących platform należących do Meta. 

W ubiegłym roku irlandzki urząd ukarał platformę WhatsApp grzywną w wysokości 225 mln euro za naruszenie zasad przejrzystości w zakresie udostępniania danych osobowych innym podmiotom należącym do Meta.

Kara nałożona ostatnio na Instagram jest drugą pod względem wysokości karą wydaną w ramach rygorystycznych przepisów UE dotyczących ochrony prywatności. Rekordową karą pod tym względem była kara nałożona w 2021 r. na Amazon przez władze Luksemburga i wyniosła 746 mln euro. 

Instagram –  serwis społecznościowy, który wciąż się rozwija

Instagram to fotograficzny serwis społecznościowy, połączony z aplikacją o tej samej nazwie. Umożliwia użytkownikom edycję zdjęć i filmów, stosowanie do nich filtrów cyfrowych oraz udostępnianie ich w różnych serwisach społecznościowych. 

W kwietniu 2012 roku serwis został kupiony przez Facebooka i od tego czasu z każdym miesiącem zyskuje coraz szersze rzesze wielbicieli.  Jak informuje Wikipedia, w czerwcu 2018 roku ich liczba przekroczyła 1 miliard osób, z czego w Polsce, według danych z grudnia 2018 roku, jest ich ok. 6,8 mln osób. W 2020 roku aplikacja uruchomiła możliwość komunikacji z użytkownikami komunikatora Facebook Messenger, a od 2021 roku Instagram jest w pełni zintegrowany z Facebookiem oraz WhatsAppem.

DOSTĘP PREMIUM