Kontrowersyjne lekcje religii. Rzecznik Praw Obywatelskich kontra kurator oświaty
Barbara Nowak, Małopolska Kurator Oświaty, w czasie niedawnej konferencji "Prześladowany jak katolik", która odbyła się w Częstochowie, przyznała, że naciska na nauczycieli podlegających jej szkół, żeby nie umieszczali katechezy na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej w danym dniu.
Kurator oświaty naciska na dyrektorów szkół. O co dokładnie chodzi?
- Od lat proszę dyrektorów, by lekcje religii nie odbywały się na pierwszej lub ostatniej godzinie. To nie jest w porządku. To jest sygnał, zachęta dla młodych ludzi, by nie chodzili na nie - stwierdziła.
Na te słowa zareagowali posłanki i posłowie Koalicji Obywatelskiej: Kinga Gajewska, Katarzyna Lubnauer, Barbara Nowacka i Krystyna Szumilas oraz Aleksander Miszalski, którzy zdecydowali się napisać w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie lekcji religii
W odpowiedzi na pismo posłów KO Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócił się do kurator Nowak w liście, w którym przypomina, że organizacja religii i etyki w szkole, w tym ich miejsce w planie zajęć jest - jak wskazał minister edukacji i nauki - wyłącznie kompetencją dyrektora placówki, co wynika z art. 68 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.). Ponadto zgodnie z art. 110 ust. 4 tej ustawy, to dyrektor szkoły, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy, ustala tygodniowy plan zajęć edukacyjnych.
- Mając na uwadze powyższe, działając w oparciu o art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz. U. z 2020 r., poz. 627 ze zm.), zwracam się do Pani Kurator z uprzejmą prośbą o wskazanie podstawy prawnej zalecania dyrektorom szkół publicznych nieumieszczania lekcji religii na pierwszych i ostatnich godzinach lekcyjnych.
Trociuk dodał także, że do RPO od lat trafiają wnioski rodziców dzieci, które nie uczęszczają na szkolne lekcje religii, z postulatem umieszczania tych zajęć właśnie na pierwszych lub ostatnich godzinach lekcyjnych.
- Wnioskodawcy ci zwracają uwagę, że konieczność oczekiwania na okienkach w bibliotece, czy świetlicy może być dla ich dziecka źródłem poczucia wykluczenia. Sygnalizowany jest też niekiedy problem organizowania na lekcjach religii podczas nieobecności katechety zastępstw z przedmiotów obowiązkowych dla wszystkich uczniów
- czytamy.
Ile dzieci i młodzieży uczęszcza w Polsce na religię?
Opublikowane w lipcu wyniki badań CBOS pokazały jak zmieniło się uczestnictwo w lekcjach religii uczniów szkół ponadpodstawowych w ostatnich latach.
Okazuje się, że w 2010 r. na religię uczęszczało 93 proc. osób w wieku 17-19 lat. W 2018 r. było ich 70 proc., a w 2022 r. już tylko 54 proc.
Z badania wynika, że odpływ dzieci z lekcji religii jest najbardziej zauważalny w dużych miastach.
W 2021 r. warszawski ratusz przepytał w tej sprawie 440 szkół. Jego badania potwierdzają, że w szkołach podstawowych frekwencja na religii jest większa (67,6 proc.). Wypisy z tych lekcji są najczęstsze na etapie szkoły ponadpodstawowej.
Źródło edziecko.pl/wyborcza.pl/
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
Nagroda Nobla 2023. Laureatami w dziedzinie medycyny zostali Katalin Karikó i Drew Weissman
-
"Bezpardonowy roast Tuska". Konwencja PiS i spot z wulgaryzmami, czyli jak wzbudzić "wstręt, odrazę wobec opozycji"
-
"40 tys. głosów nie uda się policzyć". Polonia alarmuje. "Idziemy na katastrofę"
-
Prezydent Andrzej Duda wygwizdany w Nowym Jorku. "Będziesz siedział"
- "Nie wyobrażam sobie, by wygraną opozycji komentowała Holecka". Co z TVP po wygranej opozycji?
- Tragiczny finał poszukiwań 26-letniego Karola z Sosnowca. Policja wydała komunikat
- Roman Giertych znów w rządzie? Tylko w tym scenariuszu to możliwe [podcast DZIEŃ PO WYBORACH]
- Inflacja hamuje z piskiem opon. Na hamulec nadepnęło państwo: cudami z paliwem oraz rozmnożeniem obniżek
- Tragiczny wypadek na A1. Nowe ustalenia w sprawie Majtczaka - berlińska transakcja