Wakacje kredytowe uderzyły w banki. Ich straty to miliardy złotych

Wakacje kredytowe okazały się strzałem w banki w Polsce. Bank Millennium ogłosił, że trzeci kwartał 2022 roku zakończył z 1 mld zł. straty. Jak informuje Business Insider Polska w najbliższych dniach podobne "straty wykażą m.in. PKO BP i Pekao. W przypadku mBanku wyjdzie nawet ponad 2 mld zł. na minusie". Jak oceniają analitycy, tylko nieliczne instytucje z sektora bankowości będą mogły pochwalić się zyskiem.

Przed wprowadzeniem wakacji kredytowych środowisko bankowców ostrzegało, że będzie to bardzo kosztowna operacja dla sektora finansowego. Różne wyliczenia sugerowały, że banki stracą 4,5-9 mld zł. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Po niemal trzech miesiącach od wprowadzenie ustawy, okazuje się, że zbiera ona potężne żniwo. 

Fatalny kwartał Banku Millennium. Bank ogłosił wyniki

Pierwszym dużym bankiem, który pokazał wyniki za trzeci kwartał 2022 roku, jest Bank Millennium. Z  raportu  banku wynika, że strata netto przekroczyła 1 mld zł. 

- Ta bezprecedensowa strata kwartalna była wyłącznie efektem rozpoznania z góry kosztów wakacji kredytowych (1 mld 423 mln zł przed podatkiem / 1 mld 153 mln zł po podatku) narzuconych polskim bankom w lipcu. Po ich wyłączeniu Bank Millennium zaraportowałby zysk netto w wysokości 152 mln zł (68 mln zł po uwzględnieniu podatku bankowego) — informuje zarząd Millennium w komentarzu do wyników.

Jak przypomina Bussienesinsider.com.pl jest to najgorszy wynik kwartalny w historii banku. "Wcześniej najsłabsza była końcówka 2021 r., ale wówczas strata była o połowę mniejsza od  aktualnej". 

Fatalny kwartał dla banków? Wszystko stanie się jasne w najbliższych tygodniach

Wszystko wskazuje na to, że Millenium to nie jedyny bank, który zanotował tak dotkliwą stratę. Prawdopodobnie dla całego sektora bankowego zyski będą sytuacją wyjątkową.

- Wszystko stanie się jasne w najbliższych tygodniach. Na środę, 26 października, zaplanowana jest publikacja wyników Santandera, 3 listopada poznamy dane z Pekao i ING, 4 listopada karty odkryje Alior Bank, 8 listopada mBank, a dwa dni później PKO BP i BNP Paribas. Zestawienie największych banków notowanych na giełdzie zamknie publikacja wyników Banku Handlowego zaplanowana na 14 listopada – informuje Business Insider Polska, który poprosił analityków czołowych biur maklerskich o prognozy najważniejszych statystyk.

Wakacje kredytowe zbierają żniwo. Analizy ekspertów z zakresu bankowości nie są optymistyczne

- Na osiem największych banków, które mają przed sobą publikację wyników, jedynie w dwóch powinniśmy zobaczyć zyski. Mowa o Santanderze i Handlowym. Pierwszy z nich miał duże obciążenia związane z wakacjami kredytowymi (ponad 1,3 mld zł), ale skutecznie nadrobił to w innych miejscach rachunku zysków i strat. Z kolei Handlowy omijają większe problemy, zarówno z wakacjami kredytowymi (obciążenia z tego tytułu szacowane na 60 mln zł), jak i kredytami frankowymi – czytamy w dzienniku. 

Według analiz ekspertów pozostałe sześć banków zaliczyła w minionym kwartale straty. W tym największym "przegranym" ma być mBank.

- Kamil Stolarski z Biura Maklerskiego Santander prognozuje, że w trzecim kwartale strata netto mBanku wyniesie ponad 2,3 mld zł i będzie wynikała z kilku czynników. Wskazuje m.in. na duże spadki kwartał do kwartału w kredytach detalicznych oraz dotkliwe odpisy na kredyty frankowe (2,33 mld zł) i rezerwy na wakacje kredytowe (około 1,3 mld zł) – czytamy w Business Insider. 

Specjalista podkreśla, że straty są wynikiem jednorazowych wydarzeń, a działalność mBanku jest zdrowa. Podobnie jest w przypadku innych instytucji, które pokażą straty.

Według informacji dziennika, również bank Pekao ogłosi wysoką stratę przekraczającą 0,5 mld zł.

— Mamy dodatnie wyniki za pierwszy i drugi kwartał tego roku. W trzecim będzie strata, ale całorocznie będziemy na plusie – zapowiedział Leszek Skiba prezes banku Pekao. Przyznał, że bank w trzecim kwartale zanotuje stratę ze względu na wprowadzone ustawą wakacje kredytowe.

Banki odnotują duże straty. Nawet bank kontrolowany przez państwo

Przed stratą w trzecim kwartale nie uchronił się też prawdopodobnie największy polski bank, kontrolowany przez państwo PKO BP, który - jak wyliczają specjaliści - w trzecim kwartale osiągnie wynik podobny do ING Banku Śląskiego

- Średnia prognoz w naszym zestawieniu sugeruje około 350-370 mln zł na minusie obu instytucji. Choć różnica wysokości obciążeń samymi wakacjami kredytowymi jest w nich bardzo duża. W PKO BP były to 3 mld zł, a ING — 1,7 mld zł. Mimo dużo mniejszych kosztów związanych z wakacjami kredytowymi (niecały 1 mld zł), BNP Paribas też może pokazać ponad 300 mln zł straty netto – informuje Business Insider Polska. 

Źródło: Business Insider Polska. 

TOK FM PREMIUM