Młodzi najbardziej boją się drożyzny, a starsi zimna. "Wyborcy PiS są większymi optymistami" [SONDAŻ]

Młodzi Polacy najbardziej obawiają się wzrostu cen, a najstarsi także tego, czy ogrzeją domy tej zimy - wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.
Zobacz wideo

United Surveys w badaniu przeprowadzonym dla "DGP" i RMF FM zapytało respondentów, co jest obecnie ich największym zmartwieniem. Ponad połowa ankietowanych wskazała na wysokie ceny. Ponad 10 proc. odpowiedziało, że rosnące raty kredytów, a niemal 13 proc. stwierdziło, że nie ma dziś żadnych zmartwień. "Choć z rynku pracy zaczynają dochodzić sygnały o możliwych zwolnieniach, to wynik badania nie pokazuje takich obaw" - czytamy w "DGP".

W grupie wiekowej 18-29 lat 83 proc. wskazań dotyczyło drożyzny. "Zapewne ma to związek nie tylko z wysokimi cenami w sklepach, co młodzi i często jeszcze niemajętni Polacy dotkliwie odczuwają, lecz także z wysokimi cenami na rynku mieszkaniowym" - analizuje gazeta. "Zupełnie inną perspektywę mają osoby w wieku 70+. Seniorzy niemal w równym stopniu boją się i wysokich cen (38 proc.), i tego, czy będą mieli jak ogrzać zimą swój dom" - czytamy.

Według "DGP" na wsi zmartwieniem dla 17 proc. badanych jest perspektywa ogrzania domostwa. "W małych miejscowościach nie ma sieci ciepłowniczej, ale także gazowej. Mieszkańcy zdani są na węgiel lub np. drewno. Z kolei w miastach większym zmartwieniem są rosnące raty kredytów. W ciągu roku wskaźnik WIBOR, według którego oblicza się raty kredytów, wzrósł z niespełna 2 proc. do ponad 7,5 proc." - wskazała gazeta.

"DGP" zwrócił uwagę, że "wyborcy PiS i Konfederacji są większymi optymistami niż głosujący na pozostałe partie". "Prawie jedna czwarta deklaruje, że nie ma tego typu zmartwień jak te, o które pytamy w sondażu; tymczasem w przypadku wyborców KO, Lewicy czy PSL ten odsetek nie przekracza 10 proc." - podkreśla gazeta.

Przypomnijmy, w październiku br. inflacja - według wstępnego szacunku GUS - wyniosła 17,9 proc. w stosunku do 17,2 proc. we wrześniu 2022 r. Pełne dane dotyczące październikowej inflacji GUS ogłosi we wtorek.

TOK FM PREMIUM