Koniec Tarczy Antyinflacyjnej? Od stycznia VAT na gaz i nawozy idzie w górę

Tarcza Antyinflacyjna będzie działała tylko do końca tego roku. Od stycznia stawka VAT na gaz, obecnie zerowa, powróci do 23 proc. Czy rząd szykuje rekompensaty i jak bardzo wzrosłyby ceny dla zwykłych Polaków, gdyby tych rekompensat nie było?

Koniec Tarczy Antyinflacyjnej? Będzie działała tylko do końca roku

Pod koniec października prezydent podpisał ustawę, która przedłuża działanie Tarczy Antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 roku.

Zakresy aktualnie obowiązującej Tarczy Antyinflacyjnej:

 • obniżenie stawki VAT na paliwo do 8%,
 • zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze,
 • zerowa stawka VAT na gaz,
 • obniżka 5% stawki VAT na prąd,
 • obniżenie VAT na ciepło do 5%,
 • 0% VAT na nawozy,
 • niższe rachunki za gaz dzięki taryfom gazowym,
 • dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych.

Przedłużeniu niektórych z tych preferencji sprzeciwia się Unia Europejska. Nie zgadza się na utrzymywanie obniżonego opodatkowania na paliwa kopalne. Akceptuje jednak utrzymanie niższych stawek podatku od towarów i usług w przypadku niektórych artykułów pierwszej potrzeby, w tym żywności.

Obniżone stawki VAT to ogromny koszt dla budżetu

Rząd tłumaczy wycofanie się z preferencyjnych stawek VAT wymogami unijnymi. Nie wspomina przy tym, że koszt przyjętej Tarczy Antyinflacyjnej jest ogromny i stanowi drugi powód, dla którego wcześniejsze założenia należałoby zrewidować.

Jak wyliczyło Ministerstwo Finansów obniżki podatków VAT i akcyzy obciążyły tegoroczny budżet kwotą 30 mld zł.

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska w rozmowie z 300Gospodarką wyliczyła, że walka ze skutkami inflacji kosztowała państwo polskie już 100 mld zł. m.in:

 • dodatek węglowy kosztuje podatników 11,5 mld zł i został ostatnio zwiększony do 13,5 mld zł,
 • solidarnościowa tarcza energetyczna, która zamraża ceny prądu będzie kosztować 26 mld zł,
 • wsparcie dla firm energochłonnych będzie kosztowało w tym roku około 5 mld zł, a w przyszłym 8 mld zł,
 • objęcie taryfami gazowymi również odbiorców wrażliwych będzie kosztowało w tym roku około 9 mld zł.

Wyższy VAT na gaz od nowego roku. To oznacza wyższe ceny

Stawki VAT od 1 stycznia 2023 roku wzrosną na gaz, nawozy sztuczne i paliwa. Vat na gaz i paliwa powróci do poziomu 23 proc., nawozy sztuczne do 8. proc..

Oznacza to, że ceny produktów znów wzrosną. Pomimo tego, że utrzymany będzie zerowy VAT na podstawowe produkty spożywcze, można się spodziewać, że ceny żywności też wzrosną, bo ich ceny są powiązane z cenami paliw kopalnych.

Będzie zamrożenie cen gazu? Rząd szykuje rekompensaty

Rzecznik rządu Piotr Müller oraz szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w rozmowie z TOK FM stwierdzili, że rząd przedstawi plan zamrożenia cen gazu dla gospodarstw domowych i tzw. odbiorców wrażliwych.

Nowe rozwiązania mają rekompensować nie tylko wzrost cen rynkowych, ale też podwyżkę VAT. Borys wyjaśnił, że zamrożenie cen gazu ma działać podobnie, jak wcześniej przyjęte decyzje obejmujące zamrożenie cen energii elektrycznej.

Zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych jest ważne w obliczu wzrostu cen tego surowca na Towarowej Giełdzie Energii. W październiku 2022 gaz ziemny w kontrakcie rocznym i z dostawą na 2023 rok kosztował 1076,58 zł /MWh. Rok temu gaz z dostawą na bieżący 2022 rok kosztował 442,77 MWh.

Zmiana dla osób korzystających z kuchenek gazowych oznaczałoby roczny koszt na poziomie 1233 zł bez opłat dystrybucyjnych, a dla osób ogrzewających gazem domy, oznaczałaby koszt rzędu 24256 zł.

Źródła: gov.pl, 300gospodarka

TOK FM PREMIUM