Czterodniowy tydzień pracy? Polakom niekoniecznie podoba się taki pomysł [SONDAŻ]

Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" zapytał Polaków, czy są za czterodniowym tygodniem pracy. Okazuje się, że wcale nie jesteśmy chętni, by pracować krócej. 54 proc. ankietowanych jest przeciw, a 46 proc. z nas jest za taką zmianą - podaje w poniedziałek gazeta.
Zobacz wideo

We wrześniu Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy, która może wprowadzić krótszy tydzień pracy. Zgodnie z nim mielibyśmy pracować nie 40 – jak obecnie - ale 35 godzin tygodniowo (czyli 7 zamiast 8 godzin dziennie).

Według sondażu Pollster dla "SE" Polacy wcale nie są wielkimi entuzjastami tego pomysłu. 54 proc. ankietowanych jest przeciw, a 46 proc. z nas jest za taką zmianą - podaje w poniedziałek gazeta.

"Może być wiele powodów niechęci do krótszego tygodnia pracy. Po pierwsze, większość z nas to osoby niepracujące np. emeryci i studenci, więc mogli odpowiedzieć przecząco. Wśród ankietowanych, którzy pracują, są zaś osoby odczuwające satysfakcję z pracy. Oni nie potrafią się bez niej obejść" - tłumaczy w "SE" socjolog Jarosław Flis.

Według danych OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) Polacy pracują przeciętnie 1830 godzin w roku – to szósty najwyższy wynik wśród wszystkich państw OECD i drugi najwyższy wśród państw europejskich.

Posłuchaj podcastu:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM