Samoloty F16 trafią do Ukrainy? Prezydent Duda zabrał głos w sprawie wsparcia ze strony Polski

Liczba samolotów F-16, które mamy, nie pozwala na to, żeby dzisiaj mówić o przekazywaniu jakiejkolwiek jej części Ukrainie - powiedział w Reykjaviku prezydent Andrzej Duda. Zapewnił jednocześnie o gotowości wspierania szkolenia ukraińskich pilotów.
Zobacz wideo

Premierzy Wielkiej Brytanii uzgodnili we wtorek budowę międzynarodowej koalicji w celu zakupu samolotów bojowych F-16 dla Ukrainy.

Głos w sprawie zabrał prezydent Polski. Andrzej Duda, który przebywa z wizytą w Islandii, gdzie odbywa się szczyt Rady Europy, podkreślił, że Polska jest w pierwszej trójce krajów pomagających Ukrainie: po Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

- To my przekazaliśmy niespotykane ilości uzbrojenia jeżeli chodzi o UE, my przekazaliśmy ponad 300 czołgów Ukrainie, przekazaliśmy prawie wszystkie nasze MiGi-29, o które Ukraina nas od samego początku konfliktu prosiła - wyliczał prezydent. Dodał, że "przekazaliśmy mnóstwo uzbrojenia za kwoty miliardów dolarów".

- Mamy relatywnie bardzo niewielką liczbę samolotów F-16. Jesteśmy gotowi wspierać proces szkolenia ukraińskich pilotów - o tym rozmawiałem z panem premierem, ministrem obrony narodowej (Mariuszem Błaszczakiem) już jakiś czas temu. Natomiast liczba samolotów F-16, które mamy, nie pozwala na to, żeby dzisiaj mówić o przekazywaniu jakiejkolwiek ich części Ukrainie - oświadczył prezydent.

MiGi-29 nadal będą przekazywane

Zapewnił jednocześnie o gotowości dalszego przekazywania Ukrainie samolotów MiG-29. Prezydent wyjaśnił, że część myśliwców MiG wykonuje misję  Air Policing i służy obronie państw NATO. Stwierdził też, że to Polska zapoczątkowała koalicję wspierania militarnie Ukrainy.

Prezydent zaznaczył, że podczas trwającego szczytu Rady Europy dominującym tematem jest wsparcie Ukrainy - zarówno militarne, humanitarne, jak i poprzez sankcje i odbudowę tego kraju.

Posłuchaj: 

TOK FM PREMIUM