"Lubię ludzi. Prawa człowieka są do przestrzegania, nie lubienia". Prof. Lipowicz w TOK FM

- Jest sporo ugoru i sporo do zrobienia - prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, oceniała w Poranku Radia TOK FM jak dobrze jest w Polsce z prawami człowieka. - Czyli lubi pani prawa człowieka? - pytał Roman Kurkiewicz. - Ja lubię ludzi, a prawa człowieka nie są do lubienia, tylko do przestrzegania i szanowania - odpowiadała Rzecznik Praw Człowieka.

- Obiecałam, że kiedy zostanę Rzecznikiem Praw Człowieka, zajmę się sprawą konwencji o prawach osób niepełnosprawnych - przypominała prof. Lipowicz. - W tej chwili z osiemnastu zespołów eksperckich chcę się skupić na czterech, ponieważ uważam, że w ciągu roku nie jestem w stanie koordynować pracy osiemnastu zespołów. A jednym z tych zespołów jest zespół do spraw osób niepełnosprawnych - mówiła Rzecznik Praw Człowieka.

Prof. Lipowicz mówiła tym jak zamierza prowadzić pracę biura RPO: - Co dwa miesiące będzie się odbywał przegląd konwencji, przy udziale ekspertów i przy udziale dziennikarzy. Będziemy odpowiadać na pytanie dlaczego Polska nie może np. ratyfikować konwencji od pierwszego do dziesiątego artykułu - zapewniała Rzecznik. - Chciałabym, żebyśmy w ciągu roku skończyli przegląd konwencji i skończyli to rekomendacją dla rządu i chcę, żeby to miało postać publicznych debat - podkreślała Irena Lipowicz.

- To nie znaczy, że przez ten czas nie będę się zajmowała konkretnymi sprawami, np. jak ta, żeby osoba na wózku nie musiała zgłaszać 48 godzin wcześniej, że chce podróżować pociągiem albo samolotem - zapewniała RPO. I kontynuowała: - Żeby w samolotach były składane wózki, ponieważ kiedy ich nie ma, ta osoba nie może się udać do toalety, nie może być uratowana w trakcie wypadku.

- Na stronie rozpisaliśmy właśnie konkurs o zatrudnieniu osoby o znacznej niepełnosprawności, które uważam, że mogą pracować np. w zespole przyjęć interesantów - mówiła prof. Irena Lipowicz. I tłumaczyła: - Ponieważ już wystąpiłam do Prokuratora Generalnego w sprawie niezatrudnienia pani prokurator na wózku i sama chce dać przykład.

Pięć minut w mediach dla RPO

- Będę wdzięczna, jeżeli media pomogłyby mi w taki sposób, że chciałabym raz w miesiącu w bardzo szanowanych mediach mieć pięć minut dla Rzecznika - apelowała prof. Lipowicz. - Nie dla mnie, tylko po to, żeby ktoś ze współpracowników mówił "masz prawo do tego", ściśle informacyjny program przypominający ludziom o ich prawach - mówiła Rzecznik Praw Obywatelskich w Poranku Radia TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM