Jak pomóc Ukrainie? Lista zweryfikowanych zbiórek i akcji

W obliczu inwazji Rosji na naszego wschodniego sąsiada wiele osób szuka sposobów na to, jak wesprzeć Ukrainę. Organizacje humanitarne - i nie tylko - od rana organizują zbiórki, w których Ukraińców wesprzeć można finansowo. Solidarność można też okazać w inny sposób.
Zobacz wideo

Zbiórkę pod hasłem "SOS Ukraina" uruchomiła Polska Akcja Humanitarna. "Apelujemy o pilne wsparcie! Będziemy zapewniać pomoc bezpośrednią (żywność i inne formy wsparcia) dla ludzi, którzy muszą uciekać ze swoich domów" - piszą organizatorzy. Zbiórka jest prowadzona na portalu siepomaga.pl - link do niej można znaleźć tu

Polska Akcja Humanitarna w swoich w swoich mediach społecznościowych informuje też, że poszukuje wolontariuszy, którzy byliby w gotowości do wsparcia działań pomocowych PAH wobec mieszkańców i mieszkanek Ukrainy potrzebujących pomocy humanitarnej w Polsce. Trzeba mieć ukończone 18 lat, być gotowym do zaangażowania się od razu i znać minimum jeden z trzech języków - angielski, ukraiński bądź rosyjski. 

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Zbiórkę na pomoc dla Ukrainy uruchomiło także Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Prowadzona jest za pomocą oficjalnego Facebooka PCPM. "Prosimy o wsparcie pomocy humanitarnej, ewakuacji ludności i pomocy psychologicznej dla dzieci" - apelują jej organizatorzy. Link do zbiórki tu.

Polski Czerwony Krzyż

Kolejną z organizacji humanitarnych zbierających datki dla Ukraińców jest Polski Czerwony Krzyż.  Pozyskane środki mają być przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb. Wpłaty można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem "UKRAINA".

Więcej szczegółów na temat działań PCK w związku z inwazją Rosji w Ukrainie można znaleźć na stronie internetowej organizacji - pck.pl/na-pomoc-ukrainie.

Pomagam.pl. "Solidarni z Ukrainą"

"W związku z ostatnimi wydarzeniami w Ukrainie nie możemy pozostać obojętni!" - piszą z kolei działacze Fundacji Pomagam.pl. Oni także uruchomili w czwartek zbiórkę. "Jest on wyrazem solidarności z naszymi sąsiadami, a jednocześnie zapewni konkretną pomoc poszkodowanym na miejscu" - przekonują. Zebrane środki mają być przekazane ukraińskim organizacjom zajmującymi się pomocą humanitarną. 

Zbiórka została utworzona przez Fundację Pomagam.pl we współpracy z Fundacją "Nasz Wybór", która działa na rzecz Ukraińców w Polsce od 2014 roku. Obie organizacje będą czuwać nad podziałem środków i informować o sposobie ich wydatkowania. Wszelkie koszty związane z tą zbiórką pokrywa portal Pomagam.pl - 100 procent wpłaconej na zbiórkę kwoty trafia na fundusz solidarnościowy!

Link do zbiórki można znaleźć tu. 

Caritas

Do wsparcia Ukraińców zachęca też Caritas. - Zdecydowaliśmy o natychmiastowym przekazaniu 100 tys. zł na rzecz Ukrainy - powiedział w czwartek ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor organizacji. Caritas uruchomił też na swojej stronie - caritas.pl - specjalny formularz, za pomocą którego można szybko wpłacić środki. Inną opcją jest dokonanie przelewu na nr konta: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem "UKRAINA".

Polska Misja Medyczna

W pomoc na rzecz naszych wschodnich sąsiadów zaangażowała się też Polska Misja Medyczna, stowarzyszenie zbierające środki na pomoc medyczną dla poszkodowanych. Zebrane fundusze mają zostać przekazane na zapewnienie szybkiego wsparcia medycznego i zakup niezbędnych środków medycznych i przekazane lokalnej organizacji pomocowej. Zbiórka jest prowadzona za pomocą mediów społecznościowych organizacji - link tu.

To tylko kilka przykładów zbiórek, które są organizowane na rzecz Ukraińców. Z każdą chwilą powstaje ich więcej - zanim zdecydujemy się wesprzeć jakieś działania, trzeba upewnić się, że pomagamy podmiotowi, który jest zweryfikowany i który nas nie oszuka. 

UNICEF

"UNICEF jest na miejscu i stale pomaga dzieciom na Ukrainie. Eskalacja działań wojennych sprawia jednak, że potrzeby humanitarne najmłodszych rosną w szybkim tempie - czytamy na stronie zbiórki. Zebrane środki zostaną przekazane na zapewnienie dzieciom m.in. bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych. 

Wojna na Ukrainie

Nad ranem czasu polskiego prezydent Władimir Putin ogłosił, że Rosja rozpoczyna "operację wojskową" w Ukrainie. Wkrótce po jego wystąpieniu wybuchy było słychać w wielu miastach Ukrainy, m.in. w Kijowie i Mariupolu. Polska może być pierwszym krajem, do którego uchodźcy ukraińscy będą chcieli przybyć, uciekając przed wojną.

>> Więcej o inwazji Rosji w Ukrainie - relacja na żywo <<

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Unia Europejska potępiły Rosję za te działania. Sekretarz Generalny ONZ wezwał do natychmiastowego zakończenia konfliktu. - Ta wojna nie ma żadnego sensu. Spowoduje ona poziom cierpienia, jakiego nie widziano w Europie od czasu kryzysu bałkańskiego - powiedział. Unia Europejska zapowiedziała sankcje.

TOK FM PREMIUM