Rosja chce stworzyć nową separatystyczną republikę? Chersoński deputowany: planują "pseudoreferendum"

Rosyjskie siły okupacyjne zamierzają przeprowadzić "pseudoreferendum" w mieście portowym Chersoń na południu Ukrainy, by utworzyć tam kolejny region separatystyczny - oznajmił w sobotę deputowany chersońskiej rady obwodowej Serhij Chłań na Facebooku.
Zobacz wideo

Deputowany chersońskiej rady obwodowej Serhij Chłań oznajmił, że okupanci telefonują do jego kolegów z pytaniem, czy są gotowi do współpracy.

„Kategorycznie odmówiłem. Apeluję do wszystkich deputowanych rady obwodowej (…) Stworzenie 'Chersońskiej Republiki Ludowej' przeobrazi nasz kraj w beznadziejną dziurę pozbawioną życia i przyszłości. Nie dajcie im żadnego głosu! Nie dajcie im możliwości legitymizowania 'Chersońskiej Republiki Ludowej'" – napisał Chłań.

W kontrolowanym przez siły rosyjskie Chersoniu armia okupacyjna - jak sama obwieściła w piątek – zamierza wprowadzić system komendantur, by "podtrzymywać porządek".

Protest w Chersoniu. „Jesteśmy Ukraińcami"

W sobotę w Chersoniu odbyła się pokojowa akcja protestacyjna przeciwko okupacji Ukrainy przez wojska rosyjskie. Poinformowało o tym Centrum Strategicznej Komunikacji i Bezpieczeństwa Informacyjnego na Telegramie.

Na centralnym placu Chersonia zebrani trzymali plakaty z napisami: „Jesteśmy Ukraińcami, a nie kacapskimi niewolnikami", „Chwała żołnierzom Ukrainy" i „Nie pokonacie nas! Ukraina zwycięży". Przyniesiono również flagi Ukrainy.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM