Rosyjska flaga zdjęta z budynku okupacyjnych władz. Rosjanie opuścili dotychczasowe posterunki

Rosyjscy żołnierze opuścili swoje dotychczasowe posterunki w miejscowościach w pobliżu Chersonia, na południu Ukrainy; ponadto z budynku okupacyjnych władz miejskich w Chersoniu zdjęto flagę Rosji - przekazała agencja Ukrinform, powołując się na mera miasta - Jewhena Ryszczuka.
Zobacz wideo

"Brak (flagi) okupantów na budynku chersońskiej administracji jest bardzo znaczący. Ponadto mieszkańcy prawego brzegu Dniepru poinformowali, że rosyjskie siły opuściły posterunki w Czornobajiwce, Stepaniwce i Biłozerce (miejscowościach sąsiadujących z Chersoniem - PAP). W samym Chersoniu zauważalnie zmniejszyła się liczba żołnierzy (wroga)" - napisał Ryszczuk na Telegramie. Jego wypowiedź zacytowała też agencja Ukrinform.

Doniesienia o usunięciu rosyjskiej flagi z siedziby prokremlowskich "władz" potwierdził także lojalny wobec Kijowa wiceszef władz obwodu chersońskiego Jurij Sobołewski.

Chersoń, większość obwodu chersońskiego i południowa część sąsiedniego obwodu zaporoskiego znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Pod koniec wrzenia na tych obszarach, a także na zajętych przez wroga terenach regionów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy odbyły się nielegalne referenda, sankcjonujące przyłączenie podbitych ziem do Rosji. Decyzja Kremla nie została uznana przez większość państw świata, w tym wszystkie kraje członkowskie UE i NATO.

W północnej części Chersońszczyzny trwa ukraińska kontrofensywa. W ostatnich tygodniach rosyjskie władze okupacyjne zarządziły ewakuację cywilów z Chersonia.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM