Co dalej z KPO? Rząd nie złożył wniosku o wypłatę, bo "przeoczył" kwestie techniczne

Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany w czerwcu przez Komisję Europejską nie wszedł jeszcze w fazę wypłaty środków. Zabrakło etapu, który polski rząd nazywa "technicznymi uzgodnieniami" i bagatelizuje. Tymczasem to ważny etap każdego projektu: polega na uzgodnieniu wskaźników, bez których nikt nie oceni czy wymagania zostały spełnione.

Czy kamienie milowe zostały zrealizowane? Potrzebne są wskaźniki, czyli "uzgodnienia techniczne"

Jednym z kluczowych elementów każdego projektu jest ustalenie wskaźników, które pozwolą ocenić, czy założenia zostały zrealizowane. Bez ustalenia kolejnych mierników, listy zrealizowanych czynności czy przygotowania raportów, które pokażą efekty, wynik zawsze może być niejasny, a strony bez końca mogą się spierać czy jest zgodny z oczekiwaniem.

Dobrym przykładem jest wielotygodniowy spór o to, czy realizujący kamienie milowe rząd polski przybliżył się do celu, likwidując Izbę Dyscyplinarną. Przypomnijmy, kwestionowana w zakresie legalności działania Izba Dyscyplinarna została zamieniona na Izbę Odpowiedzialności Zawodowej. Czy to znaczy, że ta izba działa legalnie? Tego nie wiadomo, dopóki nie sprawdzi się szczegółów zmiany.

Te szczegóły chce zbadać Komisja Europejska, zanim zdecyduje czy Polska faktycznie wypełniła kamienie milowe i może zacząć odbierać przygotowane dla niej środki unijne z KPO.

Premier Mateusz Morawiecki obiecywał, że do końca października prześle do KE polski wniosek o wypłatę z KPO. Tymczasem taki wniosek nie może być złożony, dopóki wszystkie wskaźniki — rząd nazywa je kwestiami technicznymi i bagatelizuje — nie zostaną uzgodnione. A to szczegóły o niebagatelnym ciężarze.

Kwestie techniczne, a kamienie milowe z KPO. Diabeł tkwi w szczegółach

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda poinformował, że obecnie negocjacje na temat kamieni milowych obejmują "kwestie techniczne, aby kolejne płatności realizowane były szybciej".

O tym, jakiego tym typu weryfikacji KE oczekuje od polskiego rządu poinformowała "Rzeczpospolita", która powołała się na dokumenty, do których dotarli podczas kontroli poselskiej w MFiRR posłanka Izabela Leszczyna i Bogdan Klich.

"W części: Wprowadzenia w życie reformy wzmacniającej niezawisłość i bezstronność sądów zapisano, że Polska musi opublikować oficjalnie zarówno przepis dotyczący wprowadzonych zmian, jak i zbiorczy dokument precyzyjnie opisujący sposób wykonania uzgodnionego zadania, łącznie z listą sędziów wybranych do Sądu Najwyższego z datą mianowania i informacją, czy zasiadali przedtem w nieistniejącej już Izbie Dyscyplinarnej, a także raport bazujący na danych z sądów dotyczący wszystkich postępowań dyscyplinarnych i wniosków o uchylenie immunitetu sędziowskiego" - czytamy na Rzeczpospolita.pl

Puda: "Polska realizuje kamienie milowe. Z sześciu zostało jeszcze pięć"

Grzegorz Puda, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej poinformował, że Komisja Europejska zaakceptowała jeden z kamieni milowych.

"Niedawno Komisja Europejska zatwierdziła kolejny kamień milowy, jaki Polska musiała spełnić w sprawie KPO. Zostało więc nie sześć, ale pięć wskaźników, jakie Polska musi spełnić, a które musi zatwierdzić Komisja Europejska – powiedział Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda, Inne kamienie, będące przedmiotem rozmów, o których wspominał Onet.pl to podniesienie efektywnego wieku emerytalnego w Polsce czy nałożenie dodatkowego podatku na właścicieli samochodów spalinowych. Jest też kwestia elektrowni wiatrowych.

 Minister w jednej ze swoich wypowiedzi zapewnił też, że wniosek o wypłatę z KPO "zostanie złożony jak najszybciej"

Źródło: Rzeczpospolita.pl, onet.pl

TOK FM PREMIUM