Ukraina odzyskuje Chersoń. Zełenski: Dziś jest historyczny dzień

Dziś jest historyczny dzień, Ukraina odzyskuje południe swego kraju i Chersoń - powiedział w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo. Wyjaśnił, że w Chersoniu są oddziały sił specjalnych, a armia zaczyna wkraczać do miasta.
Zobacz wideo

- Dziś jest historyczny dzień. Odzyskujemy południe naszego kraju, odzyskujemy Chersoń. Nasi obrońcy są teraz na przedmieściach, brakuje już całkiem niewiele, zaczynamy już wkraczać (do Chersonia). Ale oddziały specjalne są już w mieście - powiedział Zełenski. Podkreślił, że mieszkańcy Chersonia czekali na wyzwolenie i "nigdy nie wyrzekali się Ukrainy".

Ukraiński prezydent poinformował, że w Chersoniu rozpoczną się teraz "działania stabilizacyjne", w tym rozminowywanie. - Okupanci pozostawili bardzo wiele min i ładunków wybuchowych, szczególnie na ważnych obiektach - wskazał. Zełenski powiedział, że rozminowywanie jeszcze się nie zaczęło i że na tym etapie nie można zapewnić dziennikarzom dostępu do Chersonia. - Trzeba rozminować przynajmniej podstawowe instalacje, sprawdzić najważniejsze obiekty - tłumaczył. Zapowiedział, że "w ślad za obrońcami idą policjanci, saperzy, ratownicy i energetycy", a do Chersonia "wraca życie".

- Oddzielnie chcę zwrócić się do tych żołnierzy rosyjskich, najemników, kolaborantów, którzy zostali porzuceni (przez Rosjan) w Chersoniu i innych miastach na południu. Jedynym ratunkiem dla was jest oddanie się do niewoli - zaapelował prezydent.

Zapewnił, że "Ukraina przyjdzie" do swych obywateli również w innych okupowanych miastach. - Dzięki naszej sile na polu walki i w dyplomacji odbudujemy integralność terytorialną naszego państwa - oświadczył Zełenski. 

TOK FM PREMIUM