Bądź jak Jerry Lawson i kliknij w Google Doodle. Dziś nawet laik stworzy własną, prostą grę

Wejdź 1 grudnia w tymczasowe logo Google. Z okazji 82 rocznicy urodzin Google Doodle uhonorowało Jerry'ego Lawsona - amerykańskiego inżyniera, który zrewolucjonizował rynek gier wideo. Dzięki multimedialnej grafice dziś każdy może być jak on i "stworzyć" własną grę.

Bądź jak Jerry Lawson i stwórz w parę minut własną grę

Oderwij się od tego, co akurat robisz, wejdź w Google Doodle i daj się porwać fascynacji grami wideo. To ciekawy przerywnik, nawet jeśli w twoim życiu nie ma miejsca na gry. 

Czwartkowa grafika Google Doodle pozwala zobaczyć — lub przypomnieć sobie — jak wyglądały gry wideo w latach 80. XX w. Upamiętnia to, co pozostawił fanom gier utalentowany amerykański inżynier Jarry Lawson, i pozwala na prostą zmianę scenariusza gry, co daje wrażenie jej tworzenia. 

Wyraźne piksele z gier retro, używanych na urządzeniach o niskiej rozdzielczości wyświetlacza oraz charakterystyczna animacja przenoszą w czasy, gdy Jerry Lawson, kierował w Fairchild Semiconductor działem gier wideo. 

Kim był Jerry Lawson? Zaczynał od naprawy telewizorów

Lawson urodził się na Brooklynie w Nowym Jorku 1 grudnia 1940 r. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką. Jako nastolatek zarabiał na naprawie telewizorów. W wieku 13 lat uzyskał licencję krótkofalowca, a następnie zbudował w domu własną stację z częściami kupionymi w lokalnych sklepach elektronicznych. Uczęszczał zarówno Queens College, jak i City College of New York, ale żadnej z tych szkół nie ukończył. 

W 1970 roku dołączył do Fairchild Semiconductor jako konsultant ds. inżynierii aplikacji w dziale sprzedaży. W tym czasie stworzył we własnym garażu grę zręcznościową o nazwie Demolition Derby. Ta gra, ukończona kilka lat później z wykorzystaniem nowych mikroprocesorów firmy Fairchild stała się jedną z pierwszych gier opartych na mikroprocesorach. 

W połowie lat siedemdziesiątych Lawson został głównym inżynierem sprzętu i dyrektorem ds. inżynierii i marketingu w dziale gier wideo firmy Fairchild. 

Przełomowe dzieło Jerry'ego Lawsona. Z jego pomysłu producenci gier korzystają do dziś

Jako dyrektor w dziale gier kierował rozwojem konsoli Fairchild Channel F. Po raz pierwszy została wprowadzona na rynek w 1976 roku i była zaprojektowana do używania wymiennych kartridży z grami. 

Trzeba wiedzieć, że w tamtym czasie większość systemów gier miała wbudowane oprogramowanie i nie można go było zmieniać. Lawson z zespołem udoskonalili technologię tak, że umożliwiała przechowywanie gier na wymiennych kartridżach. Dało to możliwość użytkownikom zakupu wielu gier, a producentom konsol do gier zapewniło nowe źródło dochodów. 

Dziś Jerry Lawson nazywany jest ojcem nowoczesnego gamingu. 

Źródła: Wikipedia, Planeta Gracza

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM