Bądź jak Jerry Lawson i kliknij w Google Doodle. Dziś nawet laik stworzy własną, prostą grę
Bądź jak Jerry Lawson i stwórz w parę minut własną grę
Oderwij się od tego, co akurat robisz, wejdź w Google Doodle i daj się porwać fascynacji grami wideo. To ciekawy przerywnik, nawet jeśli w twoim życiu nie ma miejsca na gry.
Czwartkowa grafika Google Doodle pozwala zobaczyć — lub przypomnieć sobie — jak wyglądały gry wideo w latach 80. XX w. Upamiętnia to, co pozostawił fanom gier utalentowany amerykański inżynier Jarry Lawson, i pozwala na prostą zmianę scenariusza gry, co daje wrażenie jej tworzenia.
Wyraźne piksele z gier retro, używanych na urządzeniach o niskiej rozdzielczości wyświetlacza oraz charakterystyczna animacja przenoszą w czasy, gdy Jerry Lawson, kierował w Fairchild Semiconductor działem gier wideo.
Kim był Jerry Lawson? Zaczynał od naprawy telewizorów
Lawson urodził się na Brooklynie w Nowym Jorku 1 grudnia 1940 r. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką. Jako nastolatek zarabiał na naprawie telewizorów. W wieku 13 lat uzyskał licencję krótkofalowca, a następnie zbudował w domu własną stację z częściami kupionymi w lokalnych sklepach elektronicznych. Uczęszczał zarówno Queens College, jak i City College of New York, ale żadnej z tych szkół nie ukończył.
W 1970 roku dołączył do Fairchild Semiconductor jako konsultant ds. inżynierii aplikacji w dziale sprzedaży. W tym czasie stworzył we własnym garażu grę zręcznościową o nazwie Demolition Derby. Ta gra, ukończona kilka lat później z wykorzystaniem nowych mikroprocesorów firmy Fairchild stała się jedną z pierwszych gier opartych na mikroprocesorach.
W połowie lat siedemdziesiątych Lawson został głównym inżynierem sprzętu i dyrektorem ds. inżynierii i marketingu w dziale gier wideo firmy Fairchild.
Przełomowe dzieło Jerry'ego Lawsona. Z jego pomysłu producenci gier korzystają do dziś
Jako dyrektor w dziale gier kierował rozwojem konsoli Fairchild Channel F. Po raz pierwszy została wprowadzona na rynek w 1976 roku i była zaprojektowana do używania wymiennych kartridży z grami.
Trzeba wiedzieć, że w tamtym czasie większość systemów gier miała wbudowane oprogramowanie i nie można go było zmieniać. Lawson z zespołem udoskonalili technologię tak, że umożliwiała przechowywanie gier na wymiennych kartridżach. Dało to możliwość użytkownikom zakupu wielu gier, a producentom konsol do gier zapewniło nowe źródło dochodów.
Dziś Jerry Lawson nazywany jest ojcem nowoczesnego gamingu.
Źródła: Wikipedia, Planeta Gracza
DOSTĘP PREMIUM
- Ojciec walczy na wojnie, matka pilnuje resztek dobytku. Ukraińscy nastolatkowie w Polsce. "Te dzieciaki nie mają nic"
- Polacy rezygnują z wyjazdu na ferie, a w Zakopanem właściciele hoteli zaniżają ceny. "Absolutne kuriozum"
- "PiS siedzi i zmienia paczki popcornu". Wiceszef Polski 2050 o kłótniach na opozycji i kulisach feralnego głosowania
- "Centrum Gnębienia Pracownic". Czy najstarsza fundacja feministyczna przetrwa? "Nowakowska wytoczy działa"
- "Król jest nagi"? Najbogatszy azjatycki miliarder musi się tłumaczyć. "W Indiach to bohater"
- Ukraina. Kyryło Budanow ma zostać nowym ministrem obrony
- Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Jest wielu zabitych i rannych
- "Ruscy owinęli dziecku głowę streczem i je udusili". Polak opowiada o walce i pomocy Ukrainie
- Kto bardziej odczuwa ból: kobiety czy mężczyźni? Badania i obserwacje kliniczne rozwiewają wątpliwości
- Trudny weekend w Tatrach. Szlaki zamknięte, na drogę do Morskiego Oka zeszła "potężna lawina"