Polska wysyła MIG-i Ukrainie. Jest reakcja Białego Domu

Decyzja Polski w sprawie przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29 nie wpływa na nasze kalkulacje dotyczące samolotów F-16 - poinformował w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jego zdaniem dostarczenie amerykańskich myśliwców nie byłoby najlepszym wykorzystaniem środków USA.
Zobacz wideo

- To są suwerenne decyzje każdego kraju i szanujemy te suwerenne decyzje - powiedział Kirby podczas wirtualnego briefingu prasowego.

Podkreślił przy tym, że Polska odgrywa nadzwyczaj dużą rolę, jeśli chodzi o pomoc wojskową dla Ukrainy. Zaznaczył jednak, że ogłoszenie przekazania polskich myśliwców "nie zmieni kalkulacji" USA w sprawie wysłania własnych F-16 Ukrainie.

- Słyszeliśmy, co mówił prezydent (Joe Biden) na ten temat: to nie leży w tej chwili na stole. I ogłoszenie przez inny kraj, że dostarczy myśliwce nie wpływa i nie zmienia naszej suwerennej decyzji w sprawie F-16 - dodał Kirby.

Jak wyjaśnił, zdaniem władz USA przekazanie samolotów nie byłoby najlepszym wykorzystaniem środków przeznaczonych na wsparcie Ukrainy.

Pytany, czy prezydent Biden rozmawiał na temat przekazania polskich MiG-ów-29 z prezydentem Andrzejem Dudą, Kirby stwierdził, że nie wie, by taka rozmowa miała miejsce.

W czwartek prezydent Andrzej Duda poinformował, że w najbliższych dniach Polska przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG-29, pozostałe będą przygotowywane i przekazywane.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM