Rzecznik rządu o incydencie z samolotem Straży Granicznej. "Prawdopodobnie zaplanowana prowokacja ze strony Rosji"

Incydent z udziałem samolotu Straży Granicznej i rosyjskiego myśliwca był prawdopodobnie zaplanowaną prowokacją ze strony Rosji - powiedział w niedzielę w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Polska załoga podjęła odpowiednie działania, dzięki czemu nic się nie stało - dodał.
Zobacz wideo

W niedzielę rano rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska przekazała PAP, że w piątek nad Morzem Czarnym doszło do incydentu z samolotem SG, który brał udział w misji Frontex-u. Do polskiego samolotu Turbolet L-410 trzy razy zbliżył się rosyjski myśliwiec, który wykonał agresywne i niebezpieczne manewry. Podczas zdarzenia polska załoga utraciła chwilowo kontrolę nad samolotem i straciła wysokość.

Rzecznik rządu Piotr Müller w niedzielę w Polsat News, odnosząc się do tego wydarzenia powiedział, że prawdopodobnie była to "zaplanowana prowokacja ze strony Rosji". Zaznaczył, że polska załoga podjęła "odpowiednie działania", dzięki czemu nic się nie stało. - Widzimy, że Rosja ma na celu skupianie międzynarodowej uwagi na tego typu prowokacjach - dodał.

Również goszcząca w Polsat News przewodnicząca koła Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska oceniła z kolei, że prowokacje ze strony Rosji są "coraz bardziej bezczelne i odważne". Jej zdaniem pokazuje to bezsilność Federacji Rosyjskiej. - Skoro nie jest w stanie przykuć uwagi powodzeniami na froncie, to przykuwa uwagę opinii publicznej takimi prowokacjami, które są wymierzone jak widać również w członków NATO - dodała.

W ocenie sekretarza generalnego PO Marcina Kierwińskiego "takich prowokacji będzie coraz więcej". Według niego Rosja w ten sposób, przegrywając wojnę na Ukrainie, "pręży muskuły", chce pokazać, że dalej jest mocarstwem.

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski uważa, że stronie rosyjskiej byłoby na rękę, gdyby w ramach takiego incydentu doszło do katastrofy lotniczej poza jej terytorium, co spowodowałoby, że konflikt "wejdzie na wyższy poziom eskalacyjny".

- Media rosyjskie, rosyjscy politycy i rosyjski mainstream de facto mówią o wojnie z Polską. My musimy mieć świadomość tego, że rosyjski establishment w jakiś sposób pokazuje że dzisiaj głównym wrogiem Rosji w Europie jest Polska - powiedział Gawkowski w audycji.

Funkcjonariusze Biura Lotnictwa Straży Granicznej w misji Frontex - JO MMO Black Sea 2023 biorą udział od 19 kwietnia 2023. W tym roku jest to druga operacja, w której biorą udział polscy funkcjonariusze SG. Pierwsza odbyła się na początku roku we Włoszech.

TOK FM PREMIUM