PiS przegrywa z Koalicją Obywatelską. Takiego sondażu nie było od siedmiu lat

Gdyby wybory odbyły się w połowie lipca, wygrałaby je Koalicja Obywatelska (27 proc.) przed PiS (26 proc.) - wynika z najnowszego sondażu Kantar Public. PiS ostatni raz był w sondażu za Platformą w kwietniu 2015 r.
Zobacz wideo

Zgodnie z sondażem Kantar Public, gdyby wybory odbyły się w połowie lipca, na Koalicję Obywatelską głosowałoby 27 proc. głosujących, na PiS 26 procent, na Polskę 2050 - 8 procent, na Lewicę również - 8 procent, na Konfederację - 6 procent, a na PSL - 5 procent.

Do Sejmu nie weszłyby Kukiz’15 z wynikiem 3 proc., Porozumienie Jarosława Gowina - 1 proc. i AgroUnia - 1 proc.

Kantar zwraca uwagę, że w porównaniu do czerwca odnotowano następujące zmiany: wzrost poparcia Koalicji Obywatelskiej (o 4 punkty procentowe), wyższe poparcie dla Konfederacji (o 2 pp.), wzrost notowań PSL-Koalicji Polskiej (o 1 punkt procentowy), Kukiz’15 (o 1 punkt procentowy) oraz dla AgroUnii (o 1 pp.). Spadek poparcia został odnotowany w przypadku Prawa i Sprawiedliwości (o 3 pp.) oraz Ruchu Polska 2050 (o 2 pp.). W przypadku Lewicy oraz Porozumienia nie odnotowano zmian.

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 15 procent nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos (spadek o 4 pp.).

Udział w wyborach zadeklarowało 69 proc. badanych, z czego 34 proc. zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 35 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach. Przeciwne stanowisko wyraża jedna piąta badanych (20 proc.) – z czego 13 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, a 7 proc. zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 11 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

Pracownia informuje, że w porównaniu do wyników uzyskanych w czerwcu tu również zaszły zmiany. Wzrósł odsetek osób zdecydowanie zamierzających głosować (o 4 pp.), zmalał odsetek osób raczej planujących zagłosować (o 3 pp.). Z kolei o jeden punkt procentowy wzrósł odsetek respondentów raczej nieplanujących udziału w wyborach, a odsetek zdecydowanie niechętnych utrzymał się na tym samym poziomie. O 2 punkty procentowe zmniejszył się odsetek badanych niezdecydowanych w porównaniu do czerwca.

Sondaż Kantar Public został przeprowadzony w dniach 15-20 lipca 2022 r. na reprezentatywnej próbie 985 pełnoletnich mieszkańców Polski na podstawie techniki wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

Pięć partii w Sejmie. Konfederacja z wyższym poparciem niż Lewica

W innym opublikowanym w piątek sondażu liderem jest Zjednoczona Prawica. Jak wynika z badania Social Changes dla portalu wPolityce.pl, na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 39 proc. badanych.

Na drugim miejscu w badaniu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 27 proc. badanych. Trzecie miejsce dla Polski 2050 z poparciem na poziomie 10-proc. proc. Na Konfederację chce głosować 9 proc. wyborców, a na Lewicę - 8 proc.

DOSTĘP PREMIUM