Marek Kuchciński, bohater afer, będzie szefem KPRM. Dlaczego on? Tusk ma na to wyjaśnienie

Marek Kuchciński, były marszałek Sejmu znowu zajmie eksponowane stanowisko. Zostanie szefem KPRM, w miejsce Michała Dworczyka. Donald Tusk pyta o argumenty, jakie stoją za tym, żeby skompromitowany polityk objął tak ważną funkcję.

Marek Kuchciński wraca do gry. "Im bardziej umoczony, tym bardziej kontrolowalny"? Tusk komentuje wybór nowego szefa KPRM

Od czasu dymisji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Michała Dworczyka z powodu afery mailowej, trwały dociekania, kogo premier powoła na to stanowisko.

"Wszystko wskazuje na to, że stanowisko szefa obejmie były marszałek Sejmu Marek Kuchciński" - powiedział w czwartek 6 października na antenie Polsat News Ryszard Terlecki.

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że podczas piątkowej konferencji szef PO i były premier Donald Tusk skomentował te doniesienia.

- Trzeba skierować bezpośrednie pytanie do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o to, jakie argumenty stoją za tym, żeby skompromitowany polityk (...) znalazł się w kluczowym dla procesu rządzenia miejscu — stwierdził Tusk.

- Coraz częściej pojawiają się takie dość narzucające się interpretacje, że z punktu widzenia Jarosława Kaczyńskiego im bardziej ktoś jest umoczony, tym jest bardziej kontrolowalny przez niego (...) Obawiam się, że ten cykl różnych nominacji układa się w taką bardzo ponurą logiczną całość." - powiedział szef PO.

"Panie marszałku kochany" Marek Kuchciński i afery. Lotnicza, sejmowa, podkarpacka

Przesunięcie polityka partii rządzącej na nieeksponowane stanowisko miało miejsce po tym, gdy jako marszałek Sejmu nadużywał przywilejów. W rezultacie nie tylko sam podróżował samolotami na koszt podatników, z trudnych do uzasadnienia powodów, ale też zabierał na pokład rodzinę i znajomych.

W ten sposób umożliwiał szybkie i wygodne — a także kosztowne — podróżowanie kolegom z partii, którzy nie mieli takich uprawnień.

Marek Kuchciński podczas pracy w Sejmie podjął też wiele niepopularnych decyzji, krytykowanych przez opozycję.

W 2016 roku przeniósł obrady z sali plenarnej, w której posłowie blokowali mównicę z powodu — ich zdaniem — bezprawnego wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby. Działo się to w sesji parlamentu przerwanej słowami Szczerby "Panie marszałku kochany". Obrady, w tym uchwalanie budżetu przeniesiono do Sali Kolumnowej, do której nie zostali wpuszczeni posłowie opozycji.

Zdarzenie opisywała m.in Gazeta Prawna.

Marszałek Kuchciński podjął też decyzję o wprowadzeniu od stycznia 2017 roku zmian w organizacji pracy mediów w Sejmie. Zmiany miały ograniczyć dostęp mediów i wywołały protesty posłów opozycji w Parlamencie.

Nazwisko Marka Kuchcińskiego pojawiało się także przy okazji afery Podkarpackiej. 

" W maju 2019 r. były oficer CBA Wojciech J. informuje media, że był w posiadaniu nagrania z wizyty ówczesnego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w agencji towarzyskiej na Podkarpaciu należącej do ukraińskich gangsterów braci R. Płyta z nagraniem została mu jednak wykradziona z szafy pancernej w biurze CBA" - pisał Onet.pl w czerwcu 2020 roku.

Zarówno Kuchciński, jak i CBA wydali oświadczenie, w którym kategorycznie zaprzeczyli doniesieniom swojego byłego funkcjonariusza, ale jak w czwartek 6 października 2022 roku zauważył często krytykujący partię rządzącą Roman Giertych, do dziś nie wiadomo czy został złożony w tej sprawie jakikolwiek pozew.

Marek Kuchciński — wykształcenie i kariera parlamentarna nowego szefa KPRM

Marek Kuchciński to polityk, który wszedł do Sejmu IV, V, VI i VII kadencji z list Prawa i Sprawiedliwości. Marszałkiem Sejmu był od 12 listopada 2015 do 9 sierpnia 2019 r.

Jak wynika z karty posła opublikowanej na stronach Sejmu, pochodzi z Przemyśla i ma wykształcenie średnie, pomaturalne. W 1978 roku ukończył Pomaturalne Studium Ogrodnictwa, uzyskując tytuł technika.

W tej kadencji Sejmu Marek Kuchciński jest przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych w Sejmie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM