Złe informacje dla Ziobry. Polacy chcą pieniędzy z KPO. Są ważniejsze niż koalicja [SONDAŻ]

Blisko 66 proc. ankietowanych zgadza się z tezą, że odblokowanie KPO jest ważniejsze niż los koalicji PiS z Solidarną Polską - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".
Zobacz wideo

IBRiS zapytał Polaków o to, czy rząd powinien dążyć do spełnienia warunków KE w sprawie odblokowania środków z Funduszu Odbudowy (KPO) nawet, jeżeli oznaczałoby to zerwanie koalicji z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry. Na tak zadane pytanie 49,9 proc. ankietowanych odpowiedziało, że "zdecydowanie" się zgadza, zaś 15,9 proc. "raczej" zgadza się z tym podejściem.

"Przeciwnego zdania jest 16,5 proc. ankietowanych, w tym 13,2 proc. zdecydowanie nie zgadza się z taką tezą, a 3,3 proc. raczej się nie zgadza. Nie ma w ogóle zdania w tej sprawie aż 17,6 proc. wyborców" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

"Rz" zwraca uwagę, że 32 proc. wyborców koalicji rządzącej zgadza się z tezą, że ceną za odblokowanie KPO może być nawet rozpad koalicji rządzącej. Przeciwnego zdania jest nieco więcej, bo 39 proc. ankietowanych.

"Nie ma zdania w elektoracie PiS blisko jedna trzecia wyborców. Na tym tle wśród wyborców opozycji panuje niemal jednomyślność. Odblokowania KPO za cenę koalicji chce 84 proc. ankietowanych. W tej grupie zwolennikami odwrotnej tezy jest tylko 7 proc. wyborców" - pisze dziennik.

Badanie przeprowadzone 2-3 grudnia, n=1100, metodą CATI.

Spór w Zjednoczonej Prawicy

Konflikt w Zjednoczonej Prawicy toczy się już od dawna - świadczy o tym chociażby przyjęcie wniosku o odrzucenie w całości projektu noweli ustawy o notariacie, którego autorem jest Ziobro. Za odrzuceniem projektu 1 grudnia głosowało 220 posłów (w tym jeden poseł PiS - Maciej Małecki). Ponadto od dwóch lat partia Zbigniewa Ziobry, Solidarna Polska jako główny hamulcowy w kwestii KPO, regularnie oskarża Mateusza Morawieckiego o nieprawidłową politykę unijną i energetyczną. 

Czwartkowy sondaż nie jest pierwszym niekorzystnym badaniem dla Zbigniewa Ziobry. Według sondażu z 6 grudnia, który przeprowadził IBRiS dla "Rzeczpospolitej", blisko 66 proc. ankietowanych zgadza się z tezą, że odblokowanie KPO jest ważniejsze niż los koalicji PiS z Solidarną Polską.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM