Wspólna lista PSL-u i Polski 2050. "Dzisiaj jest naprawdę dobry dzień"

Po długich rozmowach podjęliśmy razem z PSL decyzję o wspólnym starcie w nadchodzących wyborach parlamentarnych - poinformował lider Polski 2050 Szymon Hołownia.
Zobacz wideo

Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050 zacieśniły współpracę w lutym. Efektem była "lista wspólnych spraw", czyli ważnych dla obu ugrupowań tematów. Politycy obu partii prowadzili też rozmowy na temat wspólnego startu w jesiennych wyborach parlamentarnych. 

W czwartek Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia ogłosili, jak zakończyły się negocjacje. - Po długich rozmowach podjęliśmy razem z PSL, my Polska 2050 Szymona Hołowni, decyzję o wspólnym starcie w nadchodzących wyborach parlamentarnych - mówił Hołownia, podkreślając, że dzisiaj jest naprawdę dobry dzień". - Dla naszych ugrupowań, ale też dla Polski, jak bardzo patetycznie by to nie brzmiało - ocenił.

Lider Polski 2050 wyjaśnił, że umowa zawarta między obiema partiami zakłada powołanie wspólnego komitetu wyborczego. - Precyzuje, jakie wartości przyświecają nam, kiedy decydujemy się na tę współpracę, jakie punkty wypracowanego wspólnie założenia programowego chcemy Polakom obiecać, że zrealizujemy, mimo wszystkich różnic, które nas dzielą - podkreślił.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że PSL i Polska 2050 mają "plan dla Polski" dla tych, którzy chcą, by najbliższe wybory przyniosły zmianę. Podkreślał, że rozmowy obu formacji musiały trwać długo. - Żeby powstało coś wielkiego, musi być dobrze przygotowane. Żeby maszyna dobrze funkcjonowała, musi być dobrze przygotowana - mówił.

- To połączenie dwóch środowisk politycznych - młodego ruchu i bardzo doświadczonej formacji, ugrupowań, które wyrastają z różnych korzeni, ale mają wspólne ideały i chcą razem iść razem nie po to, by budować swoją pozycję (...) Chcemy wygrać te wybory i zrobimy wszystko, by te wybory wygrać, mamy plan jak te wybory wygrać - zapewniał.

Mówił, że sojusz, jaki zawierają z Szymonem Hołownią, wymaga "precyzji, odpowiedzialności i zaufania". Zapewnił, że on ma do lidera Polski 2050 zaufanie.

- Jesteśmy otwarci na współpracę. I może to oczekiwanie, które było często wyrażane przez wielu - o jednej liście, które nie daje efektów, bo nikt tego nie potwierdzi - nie spełnia się i możecie być tym trochę rozczarowani. Ale chcę wam nakreślić perspektywę przyszłości: wspólny rząd jest możliwy z partiami demokratycznymi. I to my wyraźnie deklarujemy, że taki wspólny rząd z partiami demokratycznymi po kolejnych wyborach chcemy tworzyć - oświadczył.

TOK FM PREMIUM