,
Obserwuj
Polityka

Wiadomo, czym Piotr Serafin będzie się zajmował w KE. Będzie podlegał bezpośrednio von der Leyen

tokfm.pl/PAP
2 min. czytania
17.09.2024 11:23
Polski kandydat na unijnego komisarza Piotr Serafin otrzyma tekę ds. budżetu UE, zwalczania oszustw budżetowych i administracji publicznej - ogłosiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Polak ma podlegać jej bezpośrednio, co ma podnieść jego rangę wśród pozostałych komisarzy.
|
|
fot. Filip Naumienko/REPORTER / Filip Naumienko/REPORTER

- Będzie on podlegał bezpośrednio mnie i będzie się koncentrował na przygotowaniu kolejnego długoterminowego budżetu oraz zapewnieniu, że będziemy mieć nowoczesną instytucję, która będzie w stanie sprostać oczekiwaniom Europejczyków - powiedziała szefowa KE o Serafinie.

Von der Leyen we wtorek przedstawiła skład swojej drugiej Komisji Europejskiej. Kandydaci na komisarzy będą musieli uzyskać akceptację Parlamentu Europejskiego.

Szefowa Komisji Europejskiej i sześcioro zastępców

Szefowa KE poinformowała także, że będzie mieć sześcioro zastępców: Estonkę Kaję Kallas, Finkę Hennę Virkunnen, Francuza Stephane'a Sejourne, Hiszpankę Teresę Riberę, Rumunkę Roxanę Minzatu i Włocha Raffaele Fitto.

Von der Leyen przedstawiła skład przyszłej KE na konferencji w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Jak powiedziała, wiceszefowie KE będą odpowiadali za priorytety przyszłej KE i przy ich realizacji będą musieli współpracować z komisarzami.

'Mało inspirująca, naprawdę nudna', a jednak 'idealna'. Ursula von der Leyen znów na czele KE

Teresa Ribera - jak poinformowała von der Leyen - będzie odpowiadała za "czystą, sprawiedliwą i konkurencyjną transformację" oraz politykę konkurencji. - Będzie dbać o to, aby Europa realizowała cele Zielonego Ładu - zapewniła Niemka.

Henna Virkunnen będzie zajmowała się unijną "suwerennością w dziedzinie technologii, bezpieczeństwa i demokracji". Będzie odpowiadała m.in. za technologie cyfrowe, bezpieczeństwo i praworządność.

Głównym zadaniem Stephane'a Sejourne będzie realizacja unijnej strategii przemysłowej. Francuz będzie też odpowiadał za handel oraz małe i średnie firmy.

Kaja Kallas będzie odpowiedzialna za unijną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa. Zadaniem Roxany Minzatu będzie rozwój edukacji, tworzenie miejsc pracy i ochrona praw socjalnych.

Włoski wiceszef KE Raffaele Fitto będzie odpowiedzialny za spójność i reformy. - Dzięki jego doświadczeniu będziemy starali się zwiększyć inwestycje w spójność i rozwój - podsumowała von der Leyen.