Miliarder Warren Buffett doradza w sprawie pracy. To zdanie jest kluczowe. Może zmienić wszystko

Warren Buffett, amerykański inwestor, przedsiębiorca i filantrop, jeden z najbogatszych ludzi świata, co rok przekazuje dobre rady akcjonariuszom i inwestorim. Czy jego rad warto słuchać? Jeśli mówi ktoś, kto zarobił krocie i kocha swoją pracę, to z pewnością tak. W tym roku powiedział 1 zdanie, które dla wielu może okazać się przełomowe.

Kim jest Warren Buffett? Na sukces trzeba zapracować

Warren Buffett ma 92 lata i majątek szacowany na ponad 80 mld. dol. Nazywany jest "Wyrocznią z Omaha" z racji swojego pochodzenia (urodził się w 1930 r. w Omaha). Jego ojciec był maklerem giełdowym, co od dziecka fascynowało Buffetta.

 • W wieku 12 lat znalazł pierwszą pracę jako roznosiciel gazet. Jako 14-latek po raz pierwszy zainwestował: kupił działkę w Nebrasce, którą następnie wydzierżawił.
 • Podczas studiów na Uniwersytecie Columbia poznał prof. Benjamina Grahama, który zatrudnił go w swojej firmie Newman Corporation. To właśnie tam, pod okiem mentora Buffett zaczął rozwijać skrzydła w branży inwestycji. Od tamtej znajomości i pracy wszystko się zaczęło.:
 • Stał się milionerem w wieku 34 lat, a miliarderem w wieku 55 lat.
 • Co roku trafia na listę najbogatszych ludzi świata, prowadzoną przez "Forbes".
 • Jego obecny majątek 82 mld. dol. byłby znacznie większy gdyby nie… działalność charytatywna. Co roku na cele charytatywne przeznacza kilka miliardów dolarów.
 • Za niemal połowę aktywów Buffetta odpowiada jedna firma: Apple. To jedna z najlepszych inwestycji miliardera w historii.
 • Podczas kryzysu w 2008 roku, pomógł uratować gospodarkę USA.

O jego działaniach i osiągnięciach można by opowiadać długo, jednak definicja jego sukcesu wcale nie dotyczy pieniędzy.

- Buffett, jak sam twierdzi, nie mierzy sukcesu pieniędzmi, ale miłością i tym, ile bliskich ludzi go kocha - pisze w notce biograficznej miliardera Business Insider.

Miliarder mieszka w skromnym domu w Omaha, który kupił w latach 50. za 31,5 tys. dol. i jeździ od lat tym samym cadillakiem.

Złota rada Warrena Buffetta. Zrób to dla lepszej pracy

W tym roku w liście do akcjonariuszy, Buffett poruszył sprawę, która dotyczy każdego. Pracy, a dokładnie tego jak znaleźć idealną pracę dla siebie.

- Powinno się szukać zatrudnienia w takim miejscu, które wybralibyśmy, gdybyśmy nie mieli potrzeby zarabiania pieniędzy - radził miliarder.

Kto myśli, że to utopia, niech posłucha Buffetta dalej. Oczywiście nie da się planować życia bazując jedynie na marzeniach i wyobrażeniach o pracy idealnej. Zakupy do zrobienia czy czynsz do zapłacenia, wielu szybko sprowadzą na ziemię. Mimo to miliarder uważa, że warto podjąć wysiłek, bo efektami można się cieszyć przez całe życie.

- Nawet jednak biorąc to pod uwagę, zachęcam studentów, by nigdy nie poddawali się w tej misji, bo kiedy już znajdą taką pracę, to nie będą już więcej "pracować" - Warren Buffett namawia w swoim liście do determinacji w tej sprawie.

Rynek pracy w Polsce 2022. "Złoty wiek" dla pracowników czyli dobry czas na zmianę pracy

Od kilkunastu miesięcy trwa tzw. rynek pracownika. To określenie oznacza pewne tendencje na rynku pracy, których wystąpienie powoduje, że jest o nią po prostu łatwiej.

- Na przestrzeni ostatnich 20 lat znacznie spadła stopa bezrobocia (z nawet 20% w 2004 roku do 5,4% w 2021 roku) i teraz znacznie łatwiej jest znaleźć pracę niż jeszcze kilkanaście lat temu - informuje rządowa "Zielona Linia", portal dla bezrobotnych i pracodawców.

Rynek pracownika to czas, gdy najbezpieczniej jest zacząć myśleć o zmianie pracy szczególnie, gdy aktualna nie jest satysfakcjonująca. Pracownicy, którzy w innym czasie mogli się obawiać zmiany bo sytuacja jest niepewna, ofert mało, a spłata kredytów i utrzymanie rodziny to obowiązek, z którego nie zwalnia brak pracy, teraz mogą sobie pozwolić na zmianę. Pojawiły jeszcze dwie nowe kwestie, które zachęcają, żeby właśnie teraz poszukać pracy marzeń:

 • zmienia się model pracy. Praca zdalna zostanie na dłużej, a to pozwala myśleć o tym, żeby pracować z dala od miast, a nawet w zupełnie innych regionach świata,
 • zmienia się też kodeks pracy. Nie tylko zostaje dostosowany do pracy zdalnej, ale tworzone są nowe rozwiązania, jak system przerywanego czasu pracy, skróconego tygodnia pracy, system pracy weekendowej, ruchomy czas pracy czy indywidualny rozkład czasu pracy.

Nie będzie lepszego czasu na realizowanie marzeń o idealnej pracy. Jeśli to się uda, to jak mówi Buffett, już nigdy nie będziesz pracować.

Oferty na rynku pracy. Maj 2022

Na jednym z większych portali dla pracodawców i pracowników, Pracuj.pl, obecnie można znaleźć ponad 110 tys. ofert pracy z całej Polski.

W największych polskich miastach i do 30 km od nich można wybierać spośród wielu. Prawdziwą rekordzistką jest Warszawa:

 • Praca Łódź - 5423 oferty,
 • Praca Poznań - 6234 oferty,
 • Praca Warszawa - 17709 ofert,
 • Praca Wrocław - 7840 ofert,
 • Praca Kraków - 8154 oferty,
 • Praca Gdańsk - 6928 ofert.

Na portalu znajduje się 20185 ofert pracy zdalnej, a więc możliwej do wykonywania w każdym miejscu w kraju. Nic, tylko szukać i wybierać.

TOK FM PREMIUM