Norman Foster odbuduje Charków? Twórca siedziby Apple i stadionu Wembley chce pomóc Ukraińcom
Norman Foster chce zmienić Charków w miasto przyszłości
Choć działania wojenne w Ukrainie wciąż trwają i nadal nie wiadomo, kiedy nastąpi ich koniec, włodarze wielu ukraińskich miast już myślą o tym, jak naprawić zniszczenia poczynione przez rosyjską armię.
18 kwietnia doszło do spotkania burmistrza Charkowa Igora Terehova ze światowej sławy architektem Normanem Fosterem. W spotkaniu, mającym na celu omówienie odbudowy miasta, wzięli również udział przedstawiciele Fundacji Normana Fostera, reprezentanci uniwersytetów Harvard i Oxford oraz ukraiński milioner Igor Abramowicz. Burmistrz Charkowa przedstawił ekspertom swoją wizję, oni zaś zobowiązali się uwzględnić ją w swoich planach. Norman Foster zadeklarował utworzenie zespołu najlepszych ekspertów i talentów z dziedziny architektury (z Ukrainy i ze świata), który pomoże w odbudowie Charkowa.
Pierwszym krokiem będzie plan miasta nawiązujący do regionu, mający ambicję połączenia ukochanego i szanowanego dziedzictwa kulturowego z przeszłości z najbardziej pożądanymi i zielonymi elementami budynków i infrastruktury. Innymi słowy, teraz stworzymy miasto przyszłości z myślą o jego funkcjonowaniu przez kolejne dekady.
Charków zdewastowany przez Rosjan to Miasto-bohater. Ogrom jego zniszczeń przeraża
Charków to jedno z największych miast Ukrainy, położone ok 40 km od granicy z Rosją. Przed wojną liczył ok 1,43 mln mieszkańców.
Od marca 2022 miasto nosi honorowy tytuł Miasto-bohater Ukrainy za sprawą dekretu, jaki 6 marca wydał prezydent Wołodymyr Zełenski dla upamiętnienia czynów, zbiorowego bohaterstwa i wytrwałości obywateli, którzy bronili swoich miast w czasie inwazji Rosji na Ukrainę.
Pod koniec marca mer Charkowa przekazał, że w ciągu 35 dni wojny na Ukrainie armia rosyjska zniszczyła 15 proc. budynków mieszkalnych w Charkowie.
W ciągu 35 dni w Charkowie zniszczono łącznie 1531 obiektów, w tym 1292 budynki mieszkalne. Armia rosyjska zniszczyła 76 szkół, 54 przedszkola, 16 szpitali. W ruinie znalazło się 239 biurowców - poinformował Igor Terekhov pod koniec marca
Od tego czasu miasto było wielokrotnie bombardowane, można więc spodziewać się, że obecnie zniszczenia są znacznie większe
Norman Foster - twórca stadionu Wembley - to jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów
Norman Foster to urodzony w 1935 roku światowej sławy brytyjski architekt. Za swoje dokonania został uhonorowany "architektonicznym Noblem", czyli Nagrodą Pritzkera. Za zasługi dla Wielkiej Brytanii królowa Elżbieta przyznała mu również tytuł szlachecki. Do jego najsłynniejszych realizacji należą:
- Apple Park w Kaliforni
- najwyższy na świecie wiadukt Millau we Francji,
- Terminal 3 w Pekinie (drugiego pod względem wielkości budynku na ziemi)
- Hearst Tower w Nowym Jorku
- Swiss Re w Londynie
- Millennium Bridge w Londynie
- Namiot chana w Astanie
Jeden z projektów Normana Fostera znajduje się także w Polsce. Jest to usytuowany w Warszawie przy placu Piłsudskiego biurowiec Metropolitan
Budynek zaprojektowany przez Normana Fostera, Warszawa. Fot. Shutterstock
-
Parczew zostanie drugim Medjugorie? "To może się rozwijać"
-
"Zetka" w pracy to nieznane dotąd zjawisko. "Potrzymaj mi kawę i patrz, jaki mogę być roszczeniowy"
-
Tragedia na DK 9. Nie żyje pięć osób. Wśród ofiar jest dwoje nastolatków
-
Nieoficjalnie: Łukaszenka w stanie krytycznym. Trafił do szpitala po spotkaniu z Putinem
-
Monakolina K - naturalny sposób na walkę ze "złym" cholesterolem
- French Open. Hubert Hurkacz i Magdalena Fręch awansowali do drugiej rundy turnieju
- Uwaga na kleszcze. "Rehabilitacja trwa bardzo długo i nie wraca się do pełnego zdrowia"
- "Bez nas nie będzie zmiany tego nieszczęsnego rządu". Kosiniak-Kamysz: Zapraszamy wszystkich, żeby szli z nami trzecią drogą
- French Open. Magdalena Fręch awansowała do drugiej rundy turnieju
- Ustawa dotycząca komisji ds. wpływów rosyjskich. Dera: Analizy są zakończone, prezydent decyzję ogłosi wkrótce