WIBOR do lamusa? Ta zmiana może obniżyć raty kredytów. Ma wejść 1 stycznia 2023

Rada Polityki Pieniężnej pod wpływem inflacji podnosi stopy procentowe. To wpływa na wzrost wskaźnika WIBOR, a w konsekwencji na rosnące raty kredytów hipotecznych. Czy jest jakiś ratunek dla kredytobiorców? Rząd proponuje 4 działania pomocowe. Wśród nich jest zmiana wskaźnika WIBOR na taki, który obniży raty. Co się zmieni po 1 stycznia 2023?

WIBOR 3M i WIBOR 6M. Aktualny wskaźnik dot. kredytów. Na czym polega?

WIBOR (skrót pochodzi od Warsaw Interbank Offered Rate) to wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Wg tego wskaźnika banki określają oprocentowanie udzielanych między nimi pożyczek. WIBOR 3M aktualny, 6M, 12M, czy 2W, odnosi się do czasu na który została udzielona pożyczka:

  • 3M - to oprocentowanie dla pożyczki 3 miesięcznej
  • 6M - 6 miesięcznej
  • 12M - 12 miesięcznej,
  • 2W (week) - 2 tygodniowej

Z kolei WIBOR ON (overnight) - to wysokość rocznej stopy procentowej, jaką banki zapłacą za środki pożyczone na jeden dzień.

Rodzajów WIBOR jest więcej, jednak te, które są najpowszechniej znane to WIBOR 3M i WIBOR 6M. Wykorzystywane są do ustalenia oprocentowania kredytów opartych o zmienną stopę procentową. Dotyczą więc większości kredytów hipotecznych zaciąganych w Polsce.

WIBOR 3M i WIBOR 6M różnią się między sobą okresem kredytowania, w którym oprocentowanie nie ulega zmianie.

WIBOR i inflacja. Dlaczego wskaźnik należy wymienić na inny. Propozycja premiera

Wskaźnik WIBOR nie opiera się inflacji. Gdy rośnie inflacja i zmniejsza się wartość nabywcza pieniądza z powodu wzrostu cen, Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować o zmianie wysokości stóp procentowych.

W sytuacji, kiedy poziom inflacji znajduje się poza przyjętymi widełkami, Rada Polityki Pieniężnej może podjąć decyzję o podwyższeniu lub obniżeniu głównych stóp procentowych NBP. Ruchy te przekładają się na poziom stawki WIBOR. Podsumowując - kiedy inflacja rośnie, powinny rosnąć też stopy procentowe, co oznacza wyższy WIBOR - wyjaśnia na swojej stronie Bankier.pl

Finansiści o likwidacji wskaźnika WIBOR i zastąpienia go innym dyskutują od dawna. Zmiana wskaźnika, obecnie, podczas inflacji i podnoszenia stóp procentowych przez RPP ma poprawić sytuację kredytobiorców, którym drastycznie wzrastają raty kredytów. Problem zaczyna narastać.

- Widać, że problem jest naprawdę poważny, a kredytobiorcy, którzy na spłatę kredytu wydawali do tej pory jedynie około 29% swojego dochodu, to dziś na ten cel muszą wydać już około 40-45% swojego wynagrodzenia - pisze Money.pl

Rząd chce wpłynąć na poprawę sytuacji kredytobiorców dlatego Mateusz Morawiecki wyszedł z szeregiem propozycji, które mają pomóc Polakom dotkniętym podwyżkami stóp procentowych. Poza:

  • wakacjami kredytowymi,
  • zwiększeniem pomocy z Funduszu Wsparcia dla Kredytobiorców i
  • nowym Funduszem dla sektora bankowego,

chce zmienić wskaźnika WIBOR na inny. Ma on być wprowadzony od 1 stycznia 2023 r.

Czy WIRF lub WIRD zastąpi WIBOR? Wskaźnik z niższą stopą referencyjną obniży roczne raty o 3-4 tys zł

Odkąd zaczęło się mówić o zmianie wskaźnika WIBOR, banki forsują jego wymianę na WIRF, choć wcześniej typowano wskaźnik WIRD.

Sprawdzamy czym się różnią i jak działają?

WIRD - Warszawski Indeks Rynku Depozytowego - określa średnie oprocentowanie transakcji depozytowych zawieranych przez instytucje kredytowe, instytucje finansowe oraz duże przedsiębiorstwa.

WIRF - Warszawski Indeks Rynku Finansowego - również określa średnią stopę procentową niezabezpieczonych transakcji depozytowych. Różnica polega na tym, że uwzględniane wyłącznie transakcje dokonywane przez instytucje kredytowe i finansowe, a więc bez udziału dużych przedsiębiorstw.

O konsultacjach, które toczą się w związku z planowaną wymianą wskaźnika, opowiadała  wiceprezes GPW Benchmark Aleksandra Bluj.

- W ramach konsultacji publicznych (…) zapytaliśmy, co powinno być wskaźnikiem referencyjnym, kiedy WIBOR zniknie i co powinno być podstawą do zamiennika (…). Jeżeli chodzi o czyste fakty, to wskaźnik Warszawski Indeks Rynku Finansowego wygrywa, ale nie będę ukrywać, że są to głównie głosy sektora bankowego - przyznaje Bluj.

Dodała też, że zakres konsultacji zostanie rozszerzony.

- Od września 2021 r. WIBOR 3M urósł do teraz z 0,2 proc. do blisko 6,9 proc., przez co raty hipotek, szczególnie tych młodszych, są już nawet dwukrotnie wyższe. W przypadku hipoteki na 300 tys. zł i 30 lat rata miesięczna przy obecnych stopach procentowych wynosi około 2370 zł (łączne oprocentowanie 8,8 proc. — 6,8 proc. + 2 pkt proc. marży). Znalezienie stawki referencyjnej niższej o 1 pkt proc. przyniosłoby obniżkę raty o 230 zł, czyli w skali roku około 2,7 tys. zł - wyjaśnia Business Insider.

- Z naszych wyliczeń wynika, że najkorzystniejszy dla kredytobiorców byłby wskaźnik WIRD. Gdyby już dzisiaj zastąpił WIBOR®, osoba spłacająca kredyt o parametrach z naszego przykładu płaciłaby raty niższe o 363 zł. W skali roku daje to oszczędności ponad 4 tys. zł - kalkuluje z kolei totalmoney.pl

Czy wskaźnikiem, który zastąpi WIBOR będzie WIRF czy WIRD? Przekonamy się do końca roku.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM