Elektrownie wytrzymają falę upałów? Ekspert ostrożny: Większość z nich pamięta Gierka
Według prognoz do Europy, a w tym także do Polski, nadciąga kolejna fala upałów. Od wtorku temperatury w całej Polsce mogą grubo przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Gorące dni oznaczają znaczny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Poważne ostrzeżenie w tej kwestii mieliśmy już tego lata. 4 lipca wieczorem nasze rezerwy mocy wynosiły zero megawatogodzin. W tej sytuacji musieliśmy ratować się importem. Jak kolejna fala upałów wpłynie na nasz system energetyczny? Piotr Maciążek, ekspert rynku energetycznego związany ze Strefą Inwestorów, ostrzegał w TOK FM, że "sytuacja jest napięta". - W całej Europie brakuje węgla. Polska bardzo często w sytuacjach maksymalnego obciążenia systemu ratowała się importem. Pytanie, czy w tej chwili będzie to możliwe. To zależy od wielu czynników, przede wszystkim od tego, jak wysokie będą temperatury, jak długo takie upały będą się utrzymywać - ocenił Maciążek w "Pierwszym Śniadaniu" w TOK FM.
Przypomniał też, że w 2015 roku doszło już w Polsce do wprowadzenia ograniczeń w poborze mocy dla wielu przedsiębiorstw.
"Większość z elektrowni pamięta jeszcze towarzysza Gierka"
W ocenie eksperta zasadniczym problemem Polski jest opłakany stan elektrowni węglowych. - Większość z nich pamięta jeszcze towarzysza Gierka. Duża część jednostek węglowych w Polsce to instalacje sięgające 50 lat. One wymagają nie tylko postojów remontowych, ale są też często awaryjne - tłumaczył Maciążek.
Przypomniał, że ograniczenia w zużywaniu energii wprowadzone w 2015 roku wiązały się właśnie z awarią elektrowni w Bełchatowie. - Polski system energetyczny jest zbudowany na dużych blokach energetycznych. I jeżeli duży blok energetyczny, dostarczający często energię dla konsumentów nawet na terenie kilku województw ma awarię, to występuje natychmiastowy duży problem. Więc kierunkiem, w którym Polska powinna podążać, to energetyka rozproszona, czyli OZE (odnawialne źródła energii - red.). Wtedy kwestia awaryjności nie będzie miała tak dużego znaczenia - przekonywał gość Filipa Kekusza.
Według niego dziś sytuacja jest jednak i tak lepsza niż wówczas, bo oddaliśmy do użytku chociażby dużą liczbę paneli fotowoltaicznych. - Był prawdziwy "boom fotowoltaiczny" w ostatnich dwóch latach. I przy szczytowym zapotrzebowaniu na moc, przy upałach, fotowoltaika pomaga stabilizować system - wskazał Maciążek.
"Taki moment zawieszenia może być tragiczny w skutkach dla nas wszystkich"
W ocenie rozmówcy Filipa Kekusza ciągle brakuje konkretnych działań polityków. - Musimy się zdecydować, czy będziemy przedłużać działanie tych instalacji, niejako na siłę, czy jednak budujemy coś zupełnie nowego - wskazał.
Maciążek dodał, że obecnie rząd wymyślił koncepcję utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, gdzie ma trafić większość elektrowni węglowych w kraju. - I jestem przekonany, że część tych awarii wynika po prostu z braku inwestycji, bo koncerny czekają na decyzje polityków. Nie opłaca im się inwestować w przedłużanie życia węgla, jeżeli mówi się o tym, że za moment z ich majątku te elektrownie zostaną wydzielone i trafią do zupełnie innego tworu - tłumaczył.
Ekspert podkreślił, że "taki moment zawieszenia może być tragiczny w skutkach dla nas wszystkich". - Szczególnie ten letni szczyt jest groźny. I tutaj potrzebujemy mądrych decyzji i dostosowania naszej energetyki po prostu do realiów przyszłości - powiedział Maciążek.
- Trzeba sobie uświadomić, że wszystkie kolejne rządy po 1989 roku zwlekały z modernizacją energetyki. Sytuacja w energetyce jest bardzo podobna do sytuacji w polskim wojsku. To znaczy: mieliśmy pewien zasób odziedziczony po PRL-u i on się wyczerpał. Czekano z jego uzupełnieniem do ostatniego momentu i mamy w tej chwili olbrzymi problem - mówił.
- To wszystko dzieje się zbyt wolno, a już tego lata sytuacja jest tak napięta, że brakuje rezerw mocy. Ze względu na trudną sytuację geopolityczną może brakować również mocy do importu. I pytanie, czy nie zostaną znów, podobnie jak po 2015 roku, nałożone administracyjnie ograniczenia. Co byłoby w warunkach nadchodzącej recesji technicznej, bo mamy mieć przez dwa kwartały recesję techniczną, dramatyczne dla części przedsiębiorstw, miejsc pracy. To już jest walka o polską konkurencyjność - podsumował Maciążek.
DOSTĘP PREMIUM
- "To zbrodnia". Reżim Asada nie dopuszcza pomocy do ofiar? "Ludzie pod gruzami są skazywani na śmierć"
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- Mrożenie cen energii jak "branie tabletki przeciwbólowej, gdy ząb jest do wyrwania". Ekspert o krótkowzroczności rządu
- PiS dofinansuje SOR-y, ale tylko tam, gdzie ma poparcie. "Wyborcy opozycji nie zasługują na dobrą opiekę medyczną"
- Trzęsienie ziemi w Turcji. Uwięzieni pod gruzami proszą o pomoc przez Twittera. "Nie mogę się wydostać. Pomóżcie mi"
- USA sprzedadzą Polsce wyrzutnie HIMARS. "Za 10 mld dolarów"
- Daniel Obajtek chwali się, że Orlen obniżył ceny diesla. "Znowu się pomylili"
- Łotwa. Pod Rygą płonie fabryka dronów, które trafiały do Ukrainy
- "Siła kłamstwa" na sejmowej komisji. Opozycja o Świrskim i KRRiT. "Próba represji i zastraszania"
- Przemoc psychiczna nie zostawia śladów w postaci siniaków. Dlatego tak trudno ją zauważyć