Pink Floyd "Hey Hey Rise Up" - legendarna grupa powraca z nowym singlem dla Ukrainy
Muzycy Pink Floyd łączą siły po 30 latach - "Czujemy wściekłość"
Nowy singiel miał swoją premierę w czwartek o północy. "Hey Hey Rise Up" to pierwszy od 1994 roku singiel przy nagraniu którego uczestniczyli członkowie legendarnej grupy, czyli David Gilmour, Nick Mason, Guy Pratt i Nitin Sawhney.
Muzycy wyjaśnili, dlaczego zdecydowali się na taki gest wsparcia dla Ukrainy:
-Podobnie jak wielu, czujemy wściekłość i frustrację z powodu tego aktu agresji skierowanemu przeciwko niepodległemu, pokojowemu, demokratycznemu krajowi, który został zaatakowany, a jego obywatele są mordowani przez jedną z największych potęg światowych - powiedział David Gilmour, którego synowa pochodzi z Ukrainy.
Ukraińska pieśń patriotyczna z okresu I wojny światowej
W utworze "Hey Hey Rise Up" Pink Floyd wykorzystali fragment piosenki "Czerwona Kalina" śpiewany przez ukraińskiego wokalistę Andrija Chływniuka (Andriya Khlyvnyuka). Muzyk grupy Boombox, po inwazji Rosji na Ukrainę, przerwał trasę koncertową po USA i wrócił do rodzinnego kraju, by wstąpić do obrony terytorialnej. Wkrótce zamieścił na Instagramie film, na którym na kijowskim Placu Sofijskim śpiewa patriotyczną ukraińską piosenkę. Wykonanie to zrobiło ogromne wrażenie na muzykach Pink Floyd, którzy napisali: "to porywający ukraiński ludowy protest song napisany podczas pierwszej wojny światowej". Tytuł utworu "Hey Hey Rise Up" to angielskie tłumaczenie ostatniego wersu tej piosenki
David Gilmour postanowił połączyć wokal Chływniuka ze swoją muzyką. Podczas komponowania "Hey Hey Rise Up" udało mu się zadzwonić do Andrija, który właśnie dochodził do siebie w szpitalu po tym jak został raniony odłamkiem pocisku moździerzowego. "Odtworzyłem mu przez telefon kawałek piosenki i on dał mi swoje błogosławieństwo. Obaj mamy nadzieję zrobić coś razem w przyszłości" - powiedział lider Pink Floyd
Pink Floyd i ukraińskie symbole
Mam nadzieję, że dotrzemy do szerokiego grona i otrzymamy duże wsparcie. Chcemy zebrać fundusze i podnieść morale. Chcemy pokazać nasze wsparcie dla Ukrainy, pokazać, że większość świata uważa, że to absolutnie złe, iż supermocarstwo napada na niepodległy, demokratyczny kraj jakim stała się Ukraina.
Na okładce singla znajduje się grafika kubańskiego artysty Yosana Leona przedstawiająca słonecznik, uznawany za narodowy kwiat Ukrainy. Nawiązuje ona do historii, w której ukraińska kobieta rozdawała nasiona słonecznika rosyjskim żołnierzom. Mieli je nosić w kieszeniach, by kiedy polegną wyrosły kwiaty na niepodległej ukraińskiej ziemi. Do singla powstał teledysk w reżyserii Mata Whitecrossa, który powstał w dniu nagrania piosenki.Wykorzystano w nim materiały nagrane w Ukrainie.
"Czerwona Kalina" - tekst i historia ukraińskiej patriotycznej pieśni
Piosenka "Czerwona Kalina" wykorzystana w nowym singlu Pink Floyd opowiada i miłości dziewczyny do młodego ułana. Choć utwór powstał podczas I wojny światowej, był uznawany także za nieoficjalny hymn UPA, przez co jego skojarzenia w Polsce nie były pozytywne. Jednak kiedy wykonanie Andrija Chływniuka (Andriya Khlyvnyuka) po ataku Rosji na Ukrainę stało się popularne w mediach społecznościowych na świecie, także w Polsce, ukraiński muzyk podziękował Polakom:
- Dziękuję, że śledzicie to, co się dzieje, bo po raz pierwszy od 600 lat mamy ponownie szansę na porozumienie. Wspominaliśmy złe chwile, które mamy w historii. Teraz jest czas zjednoczyć się ponownie. To wszystko co się wydarzyło pomiędzy naszymi narodami, szalone wojny. Jestem bardzo szczęśliwy, że „Czerwona Kalina", która właściwie była piosenką Strzelców Siczowych podczas I wojny światowej, jest też znana w Polsce. Bardzo to doceniam, dziękuję. „Czerwona Kalina" była uznawana przez niektóre władze unijne i nawet polskie, jako ultranacjonalistyczna. Dla nas wojna o niepodległość sto lat temu, to była prawdziwa walka o własny kraj. Daliście tej piosence nowe życie. „Czerwona Kalina" jest jedną z najładniejszych pieśni wojennych - powiedział Chływniuk w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną"
Oto tekst piosenki "Czerwona Kalina" ze strony lyricstranslate.com:
Oj, na łące czerwona kalina pochyliła się.
Oj, i nasza Sławna Ukraina zasmuciła się.
A my naszą czerwoną kalinę - podniesiemy!
A my naszą sławną Ukrainę, hej hej! rozweselimy!
A my naszą czerwoną kalinę - podniesiemy!
A my naszą sławną Ukrainę, hej hej! rozweselimy!
Nie schylaj się, czerwona kalino, białe kwiaty masz.
Nie smuć się, o sławna Ukraino, wolny jest ród nasz.
A my naszą czerwoną kalinę - podniesiemy!9
A my naszą sławną Ukrainę, hej hej! rozweselimy!
A my naszą czerwoną kalinę - podniesiemy!
A my naszą sławną Ukrainę, hej hej! rozweselimy!
DOSTĘP PREMIUM
- "Rosjanie bili do momentu, aż uleciało z niego życie". Putin: Usiadłem w kącie i zapłakałem
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- Mrożenie cen energii jak "branie tabletki przeciwbólowej, gdy ząb jest do wyrwania". Ekspert o krótkowzroczności rządu
- "To zbrodnia". Reżim Asada nie dopuszcza pomocy do ofiar? "Ludzie pod gruzami są skazywani na śmierć"
- "Ruscy owinęli dziecku głowę streczem i je udusili". Polak opowiada o walce i pomocy Ukrainie
- "To nie jest zwykła kolonia karna, to są tortury". Zarembiuk załamany po wyroku na Poczobuta
- Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej
- Cichanouska w Senacie: "Wśród bohaterów, którzy łączą Polskę i Białoruś jest także Andrzej Poczobut"
- 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. "Za krzywdy doznane przez ojca"
- Koalicja Obywatelska zwycięża w pięciu województwach. PiS traci poparcie [SONDAŻ]