Łódzkie. Pomoc medyczna dla Ukraińców i darmowe przejazdy koleją. Zachęcają też do testów i szczepienia

Specjalne punkty informacyjne na dworcach, pomoc psychologiczna i prawna czy darmowe przejazdy koleją aglomeracyjną - m.in. na takie wsparcie mogą w województwie łódzkim liczyć uchodźcy z Ukrainy.
Zobacz wideo

- Jesteśmy zmuszeni działać w trudnym czasie, wymagającym współpracy i wzajemnego zaufania. Dziękuję wszystkim za solidarność i obywatelską postawę - mówi wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. W regionie ruszają kolejne formy pomocy dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną.

Istotną rolę odgrywają punkty informacyjne, które uruchomiono na dworcach Fabrycznym i Kaliskim. Można w nich znaleźć przedstawicieli wojewody oraz wolontariuszy. Udzielą informacji dotyczących m.in. noclegu, wyżywienia, pomocy medycznej czy konieczności załatwienia formalności. Punkty są otwarte w godz. 8-20. - Jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy zwiększać ich liczbę i wydłużać godziny pracy - zapewnia wojewoda.

Uruchomiono też specjalną infolinię informacyjną dla obywateli z Ukrainy. Należy dzwonić pod numer 42 664 10 81. Mogą się na nią zgłaszać zarówno osoby potrzebujące pomocy, jak i te, które mają ją do zaoferowania. Chęć wsparcia uchodźców z Ukrainy można również zgłaszać mailem: lodzkiedlaukrainy@lodz.uw.gov.pl.

Pomoc psychologiczna i prawna

Na rzecz cudzoziemców w Łodzi na co dzień działa Centrum Wielokulturowe. Teraz placówka rozszerza swoją działalność m.in. o świadczenie pomocy prawnej i psychologicznej. W najbliższych tygodniach odbędą się terapeutyczne spotkania grupowe dla ukraińskich dzieci oraz ich rodziców. Poprowadzi je terapeutka pracująca z emocjami i traumami Anna Piaseczna, która wspiera rozwój dzieci dwujęzycznych i wielokulturowych. Natomiast terapeutka Justyna Herman poprowadzi terapię z dziećmi przez zabawę.

Ochrona zdrowia

Osoby z Ukrainy mogą korzystać z bezpłatnej pomocy lekarzy. Otwarte są dla nich wszystkie szpitale wojewódzkie. - Uchodźcom, którzy po 24 lutego przyjechali lub przyjadą do naszego województwa i którzy będą tego potrzebowali, zapewnimy opiekę zdrowotną w naszych szpitalach, a system rozliczeń będzie bezpieczny dla naszych jednostek - zapowiedział niedawno marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Co ważne - uchodźcy z Ukrainy zostali zwolnieni z kwarantanny związanej z przekroczeniem granicy. W związku z tym władze województwa łódzkiego zachęcają do testowania się i do szczepień przeciwko COVID-19. Mają się one odbywać zgodnie z zasadami dotyczącymi obywateli polskich.

Pociągiem za darmo

Pomoc oferuje też Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która wprowadza bezpłatne przejazdy pociągami dla obywateli z Ukrainy. Podstawą do darmowego korzystania z ŁKA będzie okazanie obsłudze pociągu dokumentu potwierdzającego tożsamość.

TOK FM PREMIUM