Tylko co trzeci gdańszczanin złożył deklarację o źródłach ciepła. Termin upływa za kilka dni

Zostało już tylko kilka dni na złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania. Taki obowiązek ciąży na właścicielach lub zarządcach budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. I choć za brak deklaracji grożą kary, to w Gdańsku do rejestru nie zgłosiła się nawet połowa mieszkańców

Tylko do końca czerwca mają czas wszyscy właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, aby złożyć deklaracje o źródłach ogrzewania. Dane trafiają do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

- Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków CEEB to specjalna baza danych dotycząca źródeł ciepła zainstalowanych w domach na terenie poszczególnych gmin. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do składania deklaracji, w których informują o sposobie ogrzewania swoich domów. W ten sposób powstanie "mapa" emisyjności budynków w całym kraju - przypomina Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

W Gdańsku nie wpłynęła nawet połowa deklaracji.

- Z całej puli budynków przypisanych do obszaru naszego miasta, który wynosi ponad 46 tys. punktów adresowych, do tej pory wpłynęło do nas 35 proc. wniosków. Wiele osób zostawia to na ostatnią chwilę, inni w ogóle nie wiedzą, że muszą złożyć taką deklarację - mówi nam Mariusz Sadłowski, dyrektor Biura Energetyki. Jak dodaje, w Gdańsku plakaty na ten temat pojawiły się między innymi w komunikacji miejskiej, ale zabrakło dużej kampanii ogólnopolskiej.

Złożenie deklaracji jest proste i zajmuje najwyżej kilkanaście minut. Deklaracje można składać elektronicznie, wypełniając formularz na stronie ceeb.gov.pl. Jeżeli jednak ktoś chciałby przekazać informacje o sposobie ogrzewania swojego domu w formie papierowej, musi wypełnić formularz odręcznie i wysłać go pocztą na adres: Urząd Miejski, Biuro Energetyki, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk.

Mieszkańcy, którzy chcą złożyć deklarację osobiście, mogą to zrobić w oddziałach Urzędu Miejskiego przy ul. Partyzantów 74 - pokój nr 103; Nowe Ogrody 8/12 - pokój nr 40, parter; Wilanowska 2 - stanowisko przy wejściu do budynku.

Zgłoszenia dotyczące źródeł ogrzewania muszą dokonać wszyscy właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajduje się źródło ciepła o mocy do 1MW. Jeśli ogrzewanie zostało zainstalowane przed 1 lipca 2021 roku, czas na złożenie deklaracji upływa 30 czerwca 2022 r. Natomiast ci, których źródło ciepła rozpoczęło działanie już po 1 lipca 2021, muszą dopełnić tego obowiązku w ciągu dwóch tygodni od momentu jego uruchomienia.

Osoby, które tego nie zrobią, muszą liczyć się z mandatami do nawet 5 tys. zł.

TOK FM PREMIUM