Renata Granowska wykluczona z Platformy Obywatelskiej. "Nie miała prawa"
- Wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska została wykluczona z PO za samowolne zawarcie koalicji z prezydentem Jackiem Sutrykiem, co uznano za naruszenie statutu partii;
- Granowska nie była obecna na posiedzeniu sądu partyjnego. Decyzja nie jest prawomocna i ma 14 dni na odwołanie;
- Choć sąd nie brał pod uwagę doniesień medialnych, tło sprawy obejmuje zarzuty nepotyzmu i konflikty wewnątrz lokalnych struktur PO.
Wiceprezydentka Wrocławia wykluczona z PO. Chodzi o koalicję z Jackiem Sutrykiem
Przewodniczący sądu partyjnego dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej adw. Krzysztof Bryłka poinformował PAP, że w poniedziałek decyzją trzyosobowego składu sądu wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska została wykluczona z szeregów PO.
- Powodem wykluczenia jest naruszenie statutu partii przy zawieraniu umowy koalicyjnej z prezydentem miasta Jackiem Sutrykiem. Mówiąc krótko: pani Granowska nie miała prawa zawierać takiej umowy, ale ją zawarła - powiedział Bryłka.
Dodał, że Granowska nie była obecna na posiedzeniu sądu, a wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Po odebraniu odpisu wyroku może się odwołać do sądu wyższej instancji w PO.
wPolsce24 i TV Republika grzeją taśmami Giertycha. 'Przypomina to piaskownicę'
Wniosek o wykluczenie Granowskiej złożył w marcu tego roku szef regionalnych struktur PO Michał Jaros. Zwracał wówczas uwagę m.in. na fakt, że wokół wiceprezydent Granowskiej pojawiały się w mediach wątpliwości związane z podejrzeniami o nepotyzm - miasto dużymi kwotami wspierało bowiem klub piłki ręcznej, w której prezesem był mąż wiceprezydent.
Lokalne media informowały również o zaskakujących wynikach głosowań w radzie miejskiej, gdy przy wyborze przewodniczącego na wskazanego przez władze partii Igora Wójcika zagłosowało tylko 15 radnych z 23-osobowego klubu PO. W efekcie przewodniczącą została bliska Granowskiej Agnieszka Rybczak.
Przewodniczący sądu koleżeńskiego adw. Bryłka podkreślił, że sąd informacji medialnych nie brał pod uwagę, a decydujące o wyroku było naruszenie statutu w związku z zawarciem koalicji.
Renata Granowska o swoim wykluczeniu z PO: Rażące naruszenie reguł
"Decyzja sądu koleżeńskiego zapadła z rażącym naruszeniem reguł postępowania, przy jednoczesnym pozbawieniu mnie elementarnego prawa do obrony, odmowie dopuszczenia zgłoszonych wniosków dowodowych oraz pod moją usprawiedliwioną nieobecność" - napisała w poniedziałek wieczorem w oświadczeniu Granowska. Zapowiedziała odwołanie i podkreśliła, że nadal jest szefową PO we Wrocławiu i powiecie wrocławskim.
Posłuchaj: