advert 0:
advert:
device 1:all
device 2:all
advert final:
,
Obserwuj
Polska

Kto może mieć zarzuty za wybory kopertowe? Same duże nazwiska [LISTA]

jsx
3 min. czytania
25.07.2024 16:30
Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych dyskutuje na temat raportu dotyczącego jej prac. Wiadomo, że do prokuratury może wpłynąć lista zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa. Na liście są same duże nazwiska polityków PiS: Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin, Mariusz Kamiński.
|
|
fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych przedstawia w czwartek raport końcowy ze swoich prac. Jak poinformowała przewodnicząca komisji Magdalena Filiks (KO), komisja zagłosuje również nad sporządzeniem wniosków do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby odpowiedzialne za przygotowanie wyborów. Posłowie PiS wnosili, że widzą raport po raz pierwszy, więc wnoszą, żeby dziś nie głosować nawet przygotowania tych wniosków. Jednak Filiks powiedziała, że właśnie dlatego, że raport będzie dziś pierwszy raz przedstawiony, nie odbędzie się głosowanie nad złożeniem przez komisję zawiadomień do prokuratury, a jedynie za ich sporządzeniem.

Z raportu wynika, że prokuratura może otrzymać 12 zawiadomień, m.in. wobec byłych: premiera Mateusza Morawieckiego, marszałkini Sejmu Elżbiety Witek, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, kierownictwa Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i ministra Michała Dworczyka.

Raport głosi, że komisja może zawiadomić prokuraturę w zakresie podejrzenia możliwości przestępstwa przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków (art. 231 Kodeksu karnego) oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego (art. 165 K.k.).

Raport komisji śledczej ds. wyborów kopertowych - kto może dostać zarzuty

Zgłoszeni przez komisję do prokuratury w związku z mogą być:

  • były premier Mateusz Morawiecki - przekroczenie uprawnień (art. 231 K.k.), sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób (art. 165 K.k.) w związku z art. 168 K.k. (mówi o karalności przygotowania do przestępstwa)
  • były szef KPRM Michał Dworczyk - przekroczenie uprawnień (art. 231 K.k.)
  • prezes PiS Jarosław Kaczyński - przekroczenie uprawnień (art. 231 K.k.), m.in. w związku z art. 18 K.k. (kierowanie lub polecenie wykonania czynu zabronionego) sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób (art. 165 K.k.)
  • była marszałkini Sejmu Elżbieta Witek - przekroczenie uprawnień (art. 231 K.k.),
  • były minister aktywów państwowych Jacek Sasin - przekroczenie uprawnień (art. 231 K.k.),
  • były wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń - przekroczenie uprawnień (art. 231 K.k.),
  • były podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Tomasz Szczegielniak - przekroczenie uprawnień (art. 231 K.k.),
  • były minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński - przekroczenie uprawnień (art. 231 K.k.),
  • były minister cyfryzacji Marek Zagórski - przekroczenie uprawnień (art. 231 K.k.) w zbiegu z art. 107 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych (niedopuszczalne przetwarzanie danych) i w związku z art. 11 par. 2 K.k. (mówi o skazaniu na podstawie zbiegających się przepisów, jeżeli czyn wyczerpuje znamiona określone w co najmniej dwóch przepisach),
  • były prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jan Nowak - przekroczenie uprawnień (art. 231 K.k.),
  • zarząd Poczty Polskiej SA (Tomasz Zdzikot, Grzegorz Kurdziel, Jan Cicirko, Andrzej Bodziony, Paweł Przychodzień, Tomasz Janek) - wyrządzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach (art. 296 par. 3 K.k.) w związku z art. 296 par. 1 K.k. (nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków),
  • zarząd Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA (Maciej Biernat, Piotr Ciompa, Tomasz Sztanga) - wyrządzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach (art. 296 par. 3 K.k.) w związku z art. 296 par. 1 K.k. (nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków),

Komisja badała legalność, prawidłowość i celowość działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego. Ostatecznie wybory odbyły się w normalnym trybie. Według informacji TVN24 wybory, do których nie doszło, kosztowały budżet niemal 70 mln zł.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>