Łódź. Tam gdzie stały łóżka dla chorych, znów pojawią się wystawcy. Hala Expo wznawia działalność

Hala Expo Łódź wznawia działalność. Przez półtora roku nie działo się tutaj nic, bo przestrzeń zajmował szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19. - Na szczęście te trudne czasy już za nami, a powrót do działalności hali Expo to oznaka normalności - mówią władze miasta.
Zobacz wideo

Przed wybuchem pandemii było to miejsce organizowania targów łódzkich. Imprezy odbywały się tu prawie co weekend. Na powrót hali do swoich pierwotnych funkcji z niecierpliwością czekały więc władze miasta, zarządcy tego miejsca, wystawcy, firmy z całego kraju oraz sami mieszkańcy.

I stało się ...

Szpital tymczasowy umieszczony w hali Expo Łódź - decyzją wojewody łódzkiego - zakończył działalność. Ostatni pacjent opuścił placówkę 20 marca. Od tego momentu ruszyło wyprowadzanie łóżek i sprzętu szpitalnego. Teraz ta przestrzeń znów stanie się biznesowym centrum Łodzi. Ponownie organizowane tu będą targi, wystawy i konferencje. Pierwsze wydarzenie odbędzie się 20 maja. - Bardzo się cieszymy, że możemy wrócić do profilu swojej działalności i robić to, co umiemy najlepiej, czyli organizować wydarzenia - mówi Anna Adamska-Makowska, prezeska Expo Łódź.

- Wierzę, że zarząd spółki, który już pracuje nad umowami na wydarzenia targowe w tym roku, zrobi wszystko, aby jak najwięcej imprez tego typu przyciągnąć do naszego miasta - mówi z kolei Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Na zagospodarowanie czeka 13 tys. metrów kw. przestrzeni. W budynku znajduje się sala wystawowa i aula, w której organizowane są konferencje i wystąpienia. W Expo Łódź - wcześniej - cyklicznie organizowano m.in. Targi Ślubne, Targi Ciekawej Książki, Targi Film Video Foto i inne. Odbywała się też Międzynarodowa Wystawa Kotów.

- Targi wspierają i napędzają gospodarkę miast. Zdaniem Polskiej Izby Przemysłu Targowego odgrywają istotną rolę w ożywieniu gospodarczym. Dzięki nim małe i średnie przedsiębiorstwa mogą się rozwijać. Poza tym targi pomagają w międzynarodowej promocji polskich produktów i marek. Przede wszystkim funkcjonowanie targów, to zapewnienie i ochrona tysięcy miejsc pracy - przekonuje wiceprezydent Łodzi.

Pierwsze wydarzenie po przerwie to Wielka Integracja 4.0, czyli trzy dni skoncentrowanej wiedzy biznesowej na temat kryptowalut, nieruchomości, finansów i rozwoju osobistego. Konferencja odbędzie się w dniach 20-22 maja. Organizatorem jest Akademia Bogactwa Kuby Midela.

Co się działo przez dwa lata?

Szpital tymczasowy powstał w listopadzie 2020 roku. Był filią Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego im. Biegańskiego w Łodzi. Znajdowały się w nim 272 łóżka, w tym były również stanowiska respiratorowe. Działał z przerwami, w zależności od nasilenia lub osłabnięcia kolejnej fali pandemii. Najpierw działał od marca do czerwca 2021 roku, potem od listopada do marca 2022 roku.

W szpitalu tymczasowym w hali Expo leczonych było 864 pacjentów. Pracowało tu około 100 lekarzy i ponad 130 pielęgniarek. Zaadaptowanie pomieszczeń i wyposażenie go kosztowało 14,5 mln zł. Do tego dochodzą koszty działalności, które również wyniosły kilkanaście milionów. Pieniądze na ten cel pochodziły z funduszu na walkę z COVID-19.

Szpital Tymczasowy w Hali Expo w ŁodziSzpital Tymczasowy w Hali Expo w Łodzi Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

TOK FM PREMIUM